III East-West Forum

Zorganizowane przez Esther Dyson III East-West High-Tech Forum (11-14 października br.), przyciągnęło do Pragi czeskiej ok. 200 uczestników z Europy Wschodniej, Zachodniej oraz USA.

Zorganizowane przez Esther Dyson III East-West High-Tech Forum (11-14 października br.), przyciągnęło do Pragi czeskiej ok. 200 uczestników z Europy Wschodniej, Zachodniej oraz USA.

Ze znanych firm pojawiły się m.in.: Apple, Banyan, Borland, Hewlett-Packard, Ingres, Microsoft, Olivetti, Oracle, Perot Systems, Santa Cruz Operation, Silicon Graphics i Sybase. Nie zanotowano natomiast, zresztą tradycyjnie już na tej imprezie, obecności IBM. Dużo było firm gospodarzy. Wśród nich Software 602 i APP - firma specjalizująca się w integracji systemów informatycznych, zatrudniająca 350 pracowników. Z Polski do Pragi przybyli m.in. przedstawiciele ABC Data, Comp, Dell Polska, ComputerLand Polska, Hogart, MSP, Quit, Twins i ZETO-RODAN. Nie zauważono natomiast potentata Europy ?rodkowej - Soft-troniku.

Szczególne zainteresowanie wzbudziła Irina Sawieliewa (WNP) ze swoją prelekcją nt. ustanowienia prawa chroniącego oprogramowanie w Rosji (donosiliśmy o nim szczegółowo w CW-PL nr 31 z dn. 28 sierpnia). Co prawda prawo to jeszcze tam nie obowiązuje (wchodzi w życie w 1994 r.), ale zostało uchwalone, a już sam ten fakt budzi duże uznanie Zachodu. O wiele mniejszym szacunkiem darzono polski rynek, gdzie co prawda piractwo słabnie i obroty na rynku oprogramowania silnie wzrastają, ale ciągle brak uregulowań prawnych dla obrotu software'm.

Jak powiedział redakcji CW-PL jeden z polskich uczestników E-W Forum, impreza ta wyraźnie wymaga zmiany formuły. Minęły już bowiem czasy, kiedy Wschód i Zachód szukały przede wszystkim partnerów do rozmów. Teraz kanały współpracy informatycznej zostały przetarte i chodzi raczej o ustalenie, "jak dalej najefektywniej współpracować". Z obustronną korzyścią dla wymienionych stron świata, miejmy nadzieję.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200