IEEE pracuje nad nowymi specyfikacjami, które obniżą koszty wdrożeń technologii 100 Gb/s

Minął prawie rok od zaakceptowania standardu Ethernet 100 Gb/s, a inżynierowie z IEEE pracują nad kolejnymi specyfikacjami, które mają obniżyć koszty tej technologii.

Grupa robocza IEEE 802.3 100-Gigabit Backplane and Copper Cable pracuje nad rozwiązaniem, dzięki którymi porty 100 Gb/s nie będą tak drogie jak obecnie. Chodzi o magistrale danych instalowane w przełącznikach, które obsługują porty 100 Gb/s. Obecnie magistrale takie są bardzo drogie, co powoduje, że na przełączniki Ethernet 100 Gb/s mogą sobie pozwolić tylko bardzo bogate firmy. IEEE chce zaproponować nowe rozwiązania, dzięki którym ceny takich przełączników jak i interfejsów 100 Gb/s znacznie spadną.

Producenci sprzętu sieciowego oferują obecnie karty liniowe 100 Gb/s, które mają jeden albo co najwyżej dwa takie porty. Dlatego cena portu 100 Gb/s jest bardzo wysoka - grubo ponad 150 tys. USD. Specjaliści są zgodni co do tego, że uda się ją obniżyć dopiero wtedy, gdy na rynku pojawią się moduły z 4 czy 8 portami 100 Gb/s.

Zobacz również:

  • Fortinet prezentuje zapory sieciowe dla centrów danych z obsługą sztucznej inteligencji
  • Fizyczna karta SIM czy wirtualny eSIM? Oto najważniejsze różnice

Problem w tym, że budowane obecnie magistrale danych mogą obsługiwać moduły zawierające nie więcej niż dwa porty 100 Gb/s. Potrzebne tu więc są nowe rozwiązania, które pozwolą produkować magistrale danych obsługujące wieloportowe moduły, dużo mniejsze i pobierające mniej prądu niż te stosowane obecnie.

Grupa pracuje też nad nową specyfikacją, pozwalająca budować niewielkie interfejsy kablowe 100 Gb/s, przez które serwery i przełączniki pracujące w centrach danych będą wymieniać między sobą dane.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200