IEEE ocenia technologie i projekty

Redaktorzy magazynu Spectrum, którego wydawcą jest IEEE, wybrali dziesięć najważniejszych technologii i projektów 2006 roku, przypisując im odpowiednie miary, określające sukces lub porażkę.

Wśród dziesięciu technologii znajdują się też oczywiście takie, które znajdują zastosowanie w informatyce. Spectrum przyznał tytuł zwycięzcy projektowi realizowanemu przez angielskiego operatora telekomunikacyjnego BT Group. Projekt (którego wartość szacuje się na 20 mld USD) przewiduje, że BT wprowadzi do swoich 16 sieci (opartych obecnie na tradycyjnych technologiach), technologię MPLS/IP. Wszystkie sieci przejdą na tę technologię do 2012 r.

Innym nagrodzonym rozwiązaniem jest stacja bazowa obsługująca sieci komórkowe, w których sygnały radiowe są przetwarzane przez oprogramowanie. Twórcą stacji jest niewielka amerykańska firma Vanu (zatrudniająca 55 osób), która jeszcze w tym roku wprowadzi do swojej oferty stację bazową opartą na technologii "software-defined radio", wspierającą połączenia CDMA i GSM.

Zobacz również:

  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie
  • Czy "powrót do biura" Elona Muska to geniusz czy korporacyjne samobójstwo?
  • Microsoft rozszerza program bug bounty

Kolejny tytuł zwycięzcy przyznano szwajcarskiej firmie Innovative Silicon, za opracowanie technologii Z-RAM. Pozwala ona budować układy pamięci Z-RAM o pojemności 5 MB, które są pięć razy mniejsze niż produkowane obecnie układy pamięci oparte na tradycyjnej technologii (stąd przymiotnik - ultra-dense technology).

W grupie technologii zaliczonych do grupy "Przegrani" znajdują się dwa rozwiązania informatyczne: giętkie wyświetlacze LED (które można np. umieszczać na ubraniach) i technologia o nazwie Quaero (francusko-niemiecka wyszukiwarka, która miała konkurować z Google).

Redakcja wybrała też siedem technologii, prosząc internautów o wyrażenie swojej opinii, które z nich zasługują na uznanie, a które nie. Znalazły się tu też następujące rozwiązania informatyczne: telefon komórkowy z oprogramowaniem Linux, systemy pamięci holograficznej i giętkie, plastyczne wyświetlacze, które mogą kiedyś zastąpić gazety.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200