IE – to już koniec

Ten moment musiał kiedyś nadejść. Przeglądarka internetowa Microsoft Internet Explorer (której premiera miała miejsce jeszcze w poprzednim wieku, bo w 1995 roku) nie jest od wczoraj wspierana technicznie. Microsoft zapowiada, że ciągu najbliższych kilku miesięcy użytkownicy będą w momencie otwierania tej przeglądarki zachęcani do tego, aby korzystać z Edge.

Grafika: RobVanDerMeijden/pixabay

Chociaż użytkownicy komputerów Windows będą nadal widzieć ikonę IE, to kliknięcie jej spowoduje otwarcie przeglądarki Edge. Jednak w przyszłości Internet Explorer zostanie na dobre usunięty z systemu Windows i prezentującą tę usługę ikona nie będzie już wyświetlana. Przekierowanie użytkownika na nową przeglądarkę uruchomi proces migrowania danych. Chodzi tu o przenoszenie do nowej usługi takich informacji, jak ulubione witryny, hasła czy inne ustawienia. Użytkownik może oczywiście później usunąć takie dane lub zmodyfikować je, otwierając w przeglądarce Edge opcję Ustawienia.

Następca IE (czyli przeglądarka Edge) trafiła do rąk użytkowników komputerów Windows w 2015 roku. Microsoft przyznał wtedy, że niektóre strony internetowe są obsługiwane tylko przez IE, dlatego wprowadził do przeglądarki Edge mechanizm wyświetlania określonych zasobów w trybie IE. Użytkownicy przeglądarki Edge mogą korzystać z tego trybu naciskając wyświetlany na pasku narzędzi przycisk „Załaduj ponownie w trybie IE”. Edge będzie teraz monitować użytkowników co 30 dni prosząc ich o to aby sprawdzili, czy nadal potrzebują trybu wyświetlania IE.

Zobacz również:

  • Microsoft wdraża nową wersję Windows 11, która nie wymaga TPM
  • Meta żegna się z komunikatorem Workplace

Wycofanie przeglądarki Internet Explorera obejmuje wszystkie wspierana obecnie przez Microsoft wersje systemów Windows 10 Home, Windows Pro, Windows Enterprise, Windows Education i Windows IoT. Jednak Internet Explorer nie zostanie z tych systemów natychmiast usunięty, ale ich użytkownicy będą stopniowo i systematycznie przekierowywani na przeglądarkę Edge. Warto w tym momencie przypomnieć, że Internet Explorer został już usunięty z systemu Windows 11. Jeśli chodzi o możliwość obsługi trybu IE przez przeglądarkę Edge to Microsoft zapowiedział, że rozwiązanie takie będzie dostępne co najmniej do końca tej dekady.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200