IDF2006: Szczegóły platformy mobilnej Santa Rosa

Podczas dzisiejszych konferencji na IDF2006 Intel szczegółowo omówił podstawowe składniki platformy mobilnej Santa Rosa, która na początku przyszłego roku zastąpi aktualnie dostępną Napę. Nowości będzie sporo i skoncentrują się one przede wszystkim na zwiększeniu wydajności i funkcjonalności notebooków.

Procesorem platformy Santa Rosa będzie wprowadzony kilka tygodni temu Merom, który jest mobilną odmianą Core 2 Duo. Jak wynika z naszych redakcyjnych testów jest on o ok 20 % szybszy od Core Duo, przy zachowaniu takiego samego poziomu zużycia energii. W komputerach mobilnych to nie lada osiągnięcie. Nowości w platformie Santa Rosa nie zabranie i będą to rzeczy często przełomowe.

IDF2006: Szczegóły platformy mobilnej Santa Rosa

Elementy wchodzące w skład platformy mobilnej Santa Rosa

Po raz pierwszy na masową skalę w notebookach zostanie zastosowana pamięć NAND (flash). Dzięki niej aplikacje mają się uruchamiać dwa razy szybciej, a komputer momentalnie będzie uruchamiał się przechodząc ze stanu hibernacji. W ten sposób odciążona zostanie praca dysku twardego co bezpośrednio wpłynie na wydłużenie pracy na baterii komputera. Robson, czyli karta wyposażona w pamięć NAND będzie obsługiwała następujące funkcje systemu operacyjnego Vista, który jest wymagany aby skorzystać z zalet pamięci flashowej: Microsoft Ready Drive - zdolność systemu do komunikacji i kontroli pamięci Flash; Windows Ready Boost - wykorzystanie pamięci flash w celu zwiększenia wydajności. Robson obsługuje obie te technologie. Co ważne kontroler Robsona działa z dowolnym dyskiem SATA.

Zobacz również:

  • Intel wstrzymuje rozbudowę swojej fabryki w Izraelu
  • Google łata 50 luk systemu Android

Mądrzejszy chipset

IDF2006: Szczegóły platformy mobilnej Santa Rosa

Jedną z nowości będzie dynamiczna zmianą częstotliwości pracy szyny systemowej. Chipset będzie także kontrolował wypełnienie pamięci podręcznej.

Nowy chipset Santa Rosy to Crestline. Pozwoli on nie tylko na dynamiczną regulację częstotliwości taktowania procesora, ale i dynamiczną zmianę częstotliwości szyny systemowej (od 400 do 800 MHz). Chipset będzie również pełnił funkcję kontrolną nad wypełnieniem pamięci podręcznej. Jest to o tyle ważne, że procesor nie musi brać udziału w tym procesie, a co za tym idzie pozostać w trybie obniżonego poboru mocy.

W chipsecie znajdzie się rdzeń graficzny Intel Graphics Media Accelerator X3000. Wyposażono go w silnik poprawy jakości obrazu także wyświetlanego w pełnej rozdzielczości HDTV (1920x1080 pikseli). Mechanizm nazwano Intel Clear Video Technology i jego funkcje są podobne do tych jakie realizują wyspecjalizowane jednostki wideo PureVideo i AVIVO w kartach graficznych ATI i NVIDII.

5x szybsze WiFi

IDF2006: Szczegóły platformy mobilnej Santa Rosa

Zaawansowany kontroler sieciowy Kedron obsługuje sieci MIMO standardu 802.11n

IDF2006: Szczegóły platformy mobilnej Santa Rosa

Teoretycznie nowy kontroler daje 5-krotny wzrost prędkości przesyłania danych w sieci WiFi

Kontroler sieciowy nowej platformy to Kedron, zgodny ze wstępną specyfikacją standardu 802.11n. Zapewni przepustowość na poziomie 300 Mbps. Intel pokazał dziś również owoc współpracy z fińską Nokią. Jest to karta 3G WWAN obsługująca w notebookach połączenia w sieciach 3G.

IDF2006: Szczegóły platformy mobilnej Santa Rosa

Owoc współpracy Nokii i Intela, karta 3G WWAN pozwalająca notebookowi pracować w sieciach komórkowych 3G

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200