IDF: jesień z radiem

Na IDF Intel nieoczekiwanie uchylił nieco rąbka tajemnicy co do przyszłości układów dla serwerów. Według wstępnych zapowiedzi w 2006 r. na rynek trafi dwurdzeniowa wersja procesorów Xeon o nazwie kodowej Tulsa. Dotychczas firma wspominała jedynie o wielordzeniowych procesorach Itanium 2 - dwurdzeniowym Montecito mającym wejść do oferty w 2005 r. oraz rok później jego następcy Tanglewood, który według nieoficjalnych informacji ma zawierać aż osiem jednostek wykonawczych. Podobno następca układu Tanglewood ma być wyposażony nawet w 16 procesorów.

Procesory wielordzeniowe będą produkowane w procesie 90 nanometrów. Mają wykorzystywać przedstawioną po raz pierwszy właśnie podczas tej edycji IDF technologię partycjonowania procesorów o nazwie Vanderpool. Według Intela partycjonowanie znajdzie się nie tylko w serwerach - firma zamierza wprowadzić ją także do układów przeznaczonych dla komputerów PC. Ma to umożliwić uruchamianie na jednym komputerze dwóch w pełni niezależnych od siebie systemów operacyjnych.

Na początku 2004 r. na rynek ma trafić nowa seria procesorów XScale o nazwie kodowej Bulverde, przeznaczonych do telefonów komórkowych lub urządzeń PDA. Różnica w porównaniu z dotychczasowymi układami XScale ma polegać m.in. na dodaniu instrukcji MMX przyspieszających wykonywanie funkcji multimedialnych. Drugą ważną nowością będzie technologia Wireless SpeedStep, działająca podobnie jak ta, która pozwala oszczędzać energię w notebookach przez automatyczną zmianę taktowania i wyłączanie nieużywanych segmentów.

Premierę na IDF miały opracowane przez Intela wspólnie z IBM stelażowe serwery kompaktowe Blade SBLX52. Obecnie urządzenia te można wyposażyć w maksymalnie dwa układy Xeon, jednak w ciągu kilku miesięcy mają pojawić się modele 4-procesorowe, a w późniejszym czasie także wykorzystujące układy z serii Itanium. Do sprzedaży nowych serwerów firmie udało się już namówić kilka firm, m.in. francuskiego Bulla. Intel zapowiada, że do końca roku liczba partnerów wzrośnie do co najmniej 15.

Budowanie solidnych podstaw

Intel zamierza wzmocnić wsparcie dla swoich programowalnych procesorów sieciowych. Na IDF przedstawiciele firmy zapowiedzieli wprowadzenie nowych platform dla projektantów, ulepszonych wersji pakietów SDK, a ponadto także usług wspomagania projektowania systemów i analizy ich wydajności. Intel celuje niniejszym w ogromny rynek producentów urządzeń, takich jak routery, przełączniki czy multipleksery. Firma ma nadzieję, że uniwersalne programowalne procesory będą stopniowo wypierać układy ASIC o niezmiennej konstrukcji tworzone z myślą o wąskim zakresie zastosowań. Czy to się uda - nie wiadomo. Analitycy twierdzą, że tylko część firm zdecyduje się na taki ruch, ponieważ odejście od projektowania sprzętu zmusi je do zajęcia się w większej mierze rozwojem oprogramowania, co wcale nie musi być dla nich łatwiejsze.

Podczas IDF Intel przedstawił kompleksowe platformy do projektowania systemów sieciowych (IXDP2401, 2801 i 2851) oparte na specyfikacji Advanced TCA (Advanced Telecom Computing Architecture). W ich skład wchodzą płyty z procesorami sieciowymi IXP2400, 2800 oraz 2850, karty z układami I/O i obudowa do instalacji dodatkowych urządzeń. Platforma IXDP2401 ma być dostępna w IV kwartale br. w cenie ok. 14 tys. USD. Kolejne wersje: IXDP2801 i IXDP2851 wejdą do oferty w II kwartale przyszłego roku w cenie nieco ponad 17 tys. USD.

Firma zaprezentowała także rozszerzony pakiet IXA Software Development Kit 3.1 z zestawem przykładowych projektów prezentujących funkcje procesorów i metody ich programowania. W pierwszej połowie 2004 r. zamierza bezpłatnie dołączyć do niego Intel IXP2XXX Architecture Tool - narzędzie do analizy wydajności, które może być wykorzystane już we wstępnej fazie realizacji projektu. W II kwartale przyszłego roku Intel przedstawi partnerom zestawy aplikacji z referencyjnymi implementacjami funkcji, takich jak routing lub przełączanie w systemach wielousługowych. Partnerzy będą mogli je integrować z oprogramowaniem własnym lub opracowanym przez firmy trzecie.

64 bity na biurku

Konferencja Intela zbiegła się w czasie z premierą 64-bitowych procesorów AMD dla komputerów PC - Athlon64. Nowe układy wyposażono w zestaw instrukcji AMD64, będący rozszerzeniem zestawu x86 o rozkazy 64-bitowe. Architektura procesorów AMD umożliwia uruchamianie aplikacji 32-bitowych z pełną wydajnością (bez potrzeby emulacji, jak w przypadku Itanium), a jednocześnie pozwala na łatwą migrację do systemów 64-bitowych. System Windows XP w wersji przystosowanej do obsługi Athlon64 pojawi się na rynku najprawdopodobniej na początku 2004 r.

AMD nie zraża się głosami sceptyków, którzy twierdzą, że 64-bitowe stacje nie mają obecnie racji bytu. Przedstawiciele firmy są przekonani, że tania platforma 64-bitowa spowoduje rozwój zupełnie nowej klasy aplikacji. Jednocześnie AMD liczy też, iż Athlon64 stanie się standardem de facto dla 64-bitowych komputerów PC, co dałoby firmie pewną przewagę nad Intelem. Przedstawiciele Intela na razie tylko wspominają o tanich wersjach Itanium 2, zapewne jednak będą one znacznie droższe od układów AMD i przeznaczone raczej na rynek profesjonalny, a nie np. gier.

LaGrande tylko jako opcja

Prezes Intela Paul Otellini zapowiedział, że technologia LaGrande rozszerzająca funkcjonalność procesorów o układy do szyfrowania i identyfikacji (sprzętowe zabezpieczenie dostępu do komputera i systemu operacyjnego) zostanie wprowadzona do wszystkich wersji 32-bitowych układów intelowskich w ciągu najbliższych 2, 3 lat. Zapewnił jednocześnie, że użytkownicy obawiający się nowej technologii będą mieli możliwość zakupienia układów bez LaGrande. Na razie przedstawiciele Intela nie wspomnieli o planach zastosowania LaGrande w układach 64-bitowych.


TOP 200