IDC: wciąż rośnie popyt na komórki

W I kw. bieżącego roku sprzedaż telefonów komórkowych przekroczyła 107 mln sztuk, co stanowi 16,5 proc. wzrost wobec I kw. 2002 r. Z rankingu pięciu największych producentów aparatów komórkowych wypadł Sony Ericsson, którego miejsce zajął koreański koncern LG.

IDC: wciąż rośnie popyt na komórki

Sprzedaż telefonów komórkowych I kw. 03

Komórkowym liderem pozostaje Nokia, która w I kw. dostarczyła na rynek 38,2 mln sztuk telefonów, osiągając 16% wzrost. Fiński producent nie zwiększył jednak rynkowych udziałów, które pozostają na poziomie 35,5%. Stało się to za sprawą ofensywy koreańskich producentów. Samsung zwiększył swój udział w rynku (z 10,4% do 12,3%) sprzedając ponad 13,2 mln telefonów komórkowych. Do pierwszej piątki wszedł jednocześnie LG Electronics. Koncern dwukrotnie zwiększył sprzedaż komórek w I kw. do poziomu 5,6 mln sztuk.

W tym samym czasie wyraźnie osłabł natomiast popyt na urządzenia PDA. Sprzedaż palmtopów spadła o ponad 21,3%. Wzrosło natomiast zainteresowanie urządzeniami PDA wyposażonymi w możliwości komunikacji głosowej. Ten segment również zdominowała Nokia, dostarczając na rynek 980 tys. sztuk aparatów (seria Communicator), co daje firmie 57% rynku.

Zobacz również:

  • Najnowsze badanie dotyczące AI: praca będzie, ale będzie jej mniej
  • Biznes Xiaomi ewoluuje - to już nie tylko elektronika użytkowa
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200