IDC: rynek oprogramowania middleware zaczyna rosnąć

W ciągu najbliższych kilku lat należy spodziewać się dynamicznego rozwoju rynku oprogramowania middleware - twierdzą analitycy z International Data Corporation (IDC). Firma szacuje, że jego wartość wz...

W ciągu najbliższych kilku lat należy spodziewać się dynamicznego rozwoju rynku oprogramowania middleware - twierdzą analitycy z International Data Corporation (IDC). Firma szacuje, że jego wartość wzrośnie z 2,7 mld USD w roku ubiegłym do 9,7 mld USD w roku 2004. Głównym czynnikiem napędzającym rozwój tego rynku ma być szybki rozwój elektronicznej działalności przedsiębiorstw.

Zdaniem IDC, największą szansę na rozwój mają obecnie systemy zarządzania określane jako businessware management systems, które w roku 1999 stanowiły największą część rynku middleware (673 mln USD). Przychody z ich sprzedaży mają uzyskać współczynnik wzrostu na poziomie 51% rocznie, podczas gdy pozostała część tego rynku ma wykazywać dynamikę rzędu 29%.

Największe zyski ze sprzedaży systemów middleware mają obecnie producenci ze Stanów Zjednoczonych - IBM, BEA Systems, Tibco Software czy WebMethods. W minionym roku uzyskali 75-proc. udział w przychodach z całego rynku middleware. Poza tym prawie połowa sprzedaży tego rynku była uzyskana w regionie Ameryki Północnej.

Najsilniejszym międzynarodowym uczestnikiem tego rynku jest Software AG z Niemiec, a drugą firmą zagrażającą amerykańskiej dominacji stała się w ostatnim czasie również Hitachi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200