IDC przez koronawirusa obniża prognozę dla światowego IT

Firma analityczna IDC po raz kolejny obniżyła prognozę wzrostu światowego rynku IT. Według marcowych danych na koniec bieżącego roku miałby on wynieść w pesymistycznym scenariuszu 1,3% w stałych kursach walutowych. Jeszcze w lutym IDC przewidywało wzrost o 4,3%, a w styczniu o 5,1%.

W ocenie International Data Corporation (należącej do tej samej grupy kapitałowej co wydawca Computerworlda) wpływ koronawirusa na rynek IT jest widoczny już w tej chwili, bo tak dostawcy, jak i klienci zaczęli zmieniać swoje zachowania. W oparciu o wskaźniki z pierwszego kwartału IDC spodziewa się, że jako pierwsi znaczne spowolnienie wydatków odczują dostawcy sprzęt komputerowego, szczególnie w pierwszej połowie 2020 r. Dostawców oprogramowania i usług spadek zamówień dotknie, gdy kryzys rozprzestrzeni się na poszczególne sektory gospodarki, obejmując handel, łańcuchy dostaw i procesy planowania biznesowego.

"Sytuacja jest niezwykle płynna" - stwierdził Stephen Minton, wiceprezes IDC. "Nasze comiesięczne dane i badania wyraźnie wskazują na jeden kierunek zmian, ale wciąż jest za wcześnie, aby zrozumieć pełny wpływ kryzysu koronawirusowego na całość gospodarki. Używamy modeli scenariuszowych, aby pokazać, że prognozy mogą mieć szersze odniesienie niż zwykle, a ryzyko pogorszenia się sytuacji w tych modelach wydaje się wzrastać każdego dnia. Choć czas trwania kryzysu pozostaje wielką niewiadomą, będzie miał on duży wpływ na ogólny wzrost rynku w całym roku".

Zobacz również:

  • Avi Wigderson zdobywa Nagrodę Turinga za prace nad losowością obliczeniową
  • IDC CIO Summit – potencjał drzemiący w algorytmach
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200