IDC przedstawia technologiczne prognozy dla szefów IT

IDC opublikowało raport „IDC FutureScape: Worldwide CIO Agenda 2020 Predictions”. Zawarto w nim prognozy zmian w obszarach technologii, rynków i ekosystemów ITC w ciągu najbliższych 5 lat. Wnioski płynące z tego raportu, także dla polskich szefów IT, analitycy IDC przedstawią w trakcie konferencji w Warszawie.

Prognozy pomogą kadrze zarządzającej IT dogłębnie zrozumieć przyszłe trendy i ich wpływ na przedsiębiorstwo. Raport nakreśla również wizję i strategię działania w świecie nieustających zmian technologicznych i coraz bardziej złożonego środowiska pracy.

Aby przełożyć powyższe prognozy na realia polskiego rynku ITC, IDC Polska co roku organizuje konferencję IDC Predictions. Tegoroczna edycja odbędzie się 30 stycznia w Warszawie. Rejestracja pod linkiem:https://idcpredictions.com/warsaw jest otwarta dla wszystkich osób decydujących o rozwoju biznesowego IT.

Zobacz również:

  • Dlaczego ponad połowa liderów IT może szukać nowej pracy
  • Kolejny spadek na rynku smartfonów

W programie konferencji przewidziano wystąpienia szefów działów badawczych IDC w Europie: Philipa Cartera i Thomasa Meyera. Ewy Lis-Jeżak, kierującej IDC w Polsce i w krajach bałtyckich oraz analityków polskiego rynku: Edyty Kosowskiej, Ewy Zborowskiej, Wiktora Markiewicza i Jarosława Smulskiego.

Prognozy IDC dla CIO:

1. Automatyzacja dzięki elastycznym narzędziom

Do 2024 r. strategia IT 80% firm zaawansowanych cyfrowo będzie ewoluować do modelu wykorzystującego elastyczne i hybrydowe narzędzia cyfrowe, których funkcjonalności łączą się i wspomagają automatyzację procesów w przedsiębiorstwie. Zastąpi on model, w którym główną rolę w pełniły działy IT budujące zamknięte rozwiązania.

2. CIO liderem centrum doskonałości

Do 2023 r. 65% dyrektorów IT zostanie liderami w ramach przedsiębiorstwa. Przekształcą oni tradycyjne działy IT w centra doskonałości wspierające współpracę i innowację w całej organizacji.

3. Poprawa bezpieczeństwa i funkcjonalności systemów wymusi inwestycje

Coraz częściej pojawiające się zagrożenia cyfrowe i potrzeba wprowadzenia nowych funkcjonalności systemowych sprawi, że w ciągu najbliższych czterech lat 65% przedsiębiorstw zmodernizuje istniejące systemy i zainwestuje w nowe platformy technologiczne.

4. Kontenery i API zyskają dzięki elastycznym usługom chmurowym

Do 2023 r. 70% organizacji IT w ramach podejścia wielochmurowego wdroży strategię kontenerów oraz otwartego interfejsu oprogramowania (API) w celu zwiększenia mobilności aplikacji i elastyczności hostingu.

5. Działy IT: od serwisu do architektury rozwiązań

W ciągu 3 lat aż 70% pracowników działów IT przekwalifikuje się z roli operatora do roli projektanta i integratora rozwiązań cyfrowych. Działy te nie będą już zajmowały się obsługiwaniem systemów operacyjnych, a zaczną definiować każdy produkt, usługę lub proces, wykorzystujące technologie ICT.

6. Biznes wymusi szybki rozwój oprogramowania

Do 2023 r. 80% organizacji IT przyspieszy rozwój oprogramowania, aby umożliwić cotygodniowe aktualizacje oraz korekty kodu w celu dostarczania większej wartości dla biznesu.

7. CIO: wizjoner i innowator

W ciągu trzech najbliższych lat 40% CIO będzie współtworzyć innowacje, kreować cyfrową wizję i wdrażać inteligentne rozwiązania w całym przedsiębiorstwie.

8. Nowe platformy muszą zapewnić szybkość i bezpieczeństwo

Potrzeba wprowadzenia nowych funkcji systemowych w celu usprawnienia i przyspieszenia operacji informatycznych oraz nacisk na poprawę bezpieczeństwa IT sprawi, że w ciągu najbliższych czterech lat 65% przedsiębiorstw będzie modernizować swoje systemy inwestując w nowe platformy technologiczne.

9. CIO jak CFO

Do 2024 r. 75% dyrektorów IT zmieni sposób wykorzystywania zasobów IT, w tym budżetów, aktywów i talentów, w celu zwiększenia efektywności przedsiębiorstwa poprzez elastyczne wykorzystywanie zasobów, jednocześnie znacząco obniżając koszty stałe.

10. Organizacje nastawione na rozwój

Do 2023 r. 60% dyrektorów ds. informatyki wdroży programy employee experience polegające na zintegrowanym i całościowym podejściu do zarządzania kadrami firmy dzięki zmianie kultury organizacji na wspierającą ciągłe uczenie się i rozwój kompetencji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200