IDC: podział Microsoftu byłby korzystny dla branży

Zdaniem firmy analitycznej International Data Corporation (IDC), ewentualny podział Microsoftu byłby korzystny dla branży informatycznej. Specjalny raport analizujący ewentualne podzielenie giganta z Redmond powstał dla klientów IDC.

Zdaniem firmy analitycznej International Data Corporation (IDC), ewentualny podział Microsoftu byłby korzystny dla branży informatycznej. Specjalny raport analizujący ewentualne podzielenie giganta z Redmond powstał dla klientów IDC.

Tymczasem wczoraj amerykański Departament Sprawiedliwości zdementował informację podaną w gazecie USA Today, jakoby prawnicy rządowi zgodzili się na podział firmy jako formę zadośćuczynienia w toczącym się przeciwko producentowi Windows procesie antymonopolowym.

Firmy powstałe z ewentualnego podziału Microsoftu, zajmujące się systemem operacyjnym, aplikacjami, produktami narzędziowymi i bazodanowymi, mogłyby wtedy oferować swoje produkty w wersjach dla innych systemów operacyjnych i "wyzwolić się spod panowania platformy NT" - stwierdził jeden z autorów raportu. Jego zdaniem, polityka firmy, w ramach której oferuje on klientom złożone pakiety oprogramowania dedykowane Windows, jest niemożliwa do utrzymania na dłuższą metę. Oferowanie całościowych rozwiązań autorstwa Microsoftu "jest tym samym, gdyby powiedzieć: Nie będziemy z tobą handlować, jeżeli nie mówisz po angielsku" - skomentował analityk.

IDC uważa, że firma mogłaby podzielić się na części zajmujące się systemami operacyjnymi i rozwiązaniami middleware, narzędziami i bazami danych, aplikacjami, sprzętem oraz ofertą treściową i telekomunikacją.

Podział Microsoftu zaczął być realną groźbą dla firmy wraz z rozwojem toczącego się przeciwko niej procesu antymonopolowego, wytoczonego przez amerykański Departament Sprawiedliwości i 19 stanów. Prawnicy rządowi przychylali się do rozwiązania związanego ze zmianami strukturalnymi w firmie, jako sposobu rozwiązania sprawy, który właśnie oznaczałby podział lub ewentualną sprzedaż kodu źródłowego Windows. Niektóre źródła podają (choć na razie prawnicy obu stron nie zawarli żadnych umów), że wszystko wskazuje na to, iż konsensus zostanie osiągnięty. Finalne argumenty stron zostaną wygłoszone przed sędzią Thomasem Penfieldem Jacksonem 22 lutego br., po czym wyda on ostateczny werdykt.

Rzecznik Microsoftu skomentował, że nie czytał raportu IDC. "Microsoft nie wierzy, aby proces mógł doprowadzić do tak surowych i szkodliwych rozwiązań, jak podział firmy, która odniosła sukces. Nie wiadomo co kryje się za tym raportem, ale sugerowanie podziału firmy nie jest dobre ani dla firmy, ani dla branży czy konsumentów" - dodał.