IDC podsumował rynek smartfonów w trzecim kwartale 2013 r.

IDC donosi, że w trzecim kwartale br. Android umocnił swoją pozycję na rynku, gdyż 81% wszystkich sprzedanych smartfonów pracowało pod kontrolą tego systemu operacyjnego (rok temu 74,9%). System iPhone (Apple) zmniejszył swój udział w rynku do 12,9% (rok temu było to 14,4%).

System Windows Phone zwiększył natomiast udział w rynku do 3,6% (z 2%, jakie miał w trzecim kwartale 2012 r.). Niewielki udział systemu iPhone jest według analityków spowodowany tym, że na rynku jest stosunkowo niewiele smartonów opartych na tym oprogramowaniu, w których producenci instalują większe wyświetlacze. Nawet Nokia (która wyprodukowało aż 93,2% wszystkich kupionych przez użytkowników w trzecim kwartale br. smartfonów Windows Phone) zaprezentował ostatnio dwa nowe smartfony Lumia (1520 i 1320) , które zawierają wyświetlacz o przekątnej 6 cali.

IDC donosi też, że około 21% wszystkich smartfonów zakupionych przez użytkowników w trzecim kwartale br. to urządzenie typu phablet (czyli nieco mniejsze od tabletów, ale większe od standardowych smartfonów), zawierające ekrany o przekątnej od 5 do 7 cali. To duży wzrost biorąc pod uwagę fakt, że rok temu było to tylko 3%.

Zobacz również:

Ciekawe jest to, że system Windows Phone zwiększył swój udział w rynku o 156%, chociaż jest to obecnie niewielka jego część (3,6%). W trzecim kwartale zeszłego roku na rynek trafiło 3,7 mln smartfonów Windows Phone, a rok później już 9,5 mln. Według IDC, w 2017 smartfony Windows Phone mogą opanować ok. 10% rynku. Będzie to zależeć w dużej mierze od polityki Microsoftu w tym obszarze.

Średnia cena smartfonu spadła w trzecim kwartale (porównując rok do roku) o 12,5% i wynosi obecnie według IDC ok. 317 USD. W przypadku phabletów jest to 443 USD.

Użytkownicy kupili w trzecim kwartale br. 261,1 mln smartfonów (wzrost o 40%). Pierwsze miejsce zajmuje w tym rankingu system Android (211,6 mln; wzrost o 51,3%), a drugie iPhone (33,8 mln; wzrost o 25,6%).

Zaproszenie na konferencję

Zapraszamy na konferencję Best in Cloud, która podpowie Państwu jak przełożyć rozwiązania chmurowe na wyraźny efekt biznesowy. Konferencja odbędzie się 19 listopada 2013 w Warszawie.

Best in Cloud to nasza propozycja rzeczowej dyskusji o Cloud Computing w polskich firmach. O najlepszych pomysłach i przykładach zastosowania rozwiązań Cloud Computing w rodzimych uwarunkowaniach. Konferencja zogniskowana jest wokół wystąpień 6 finalistów konkursu Best in Cloud. To będzie duża porcja doświadczenia, wiedzy, inspiracji. Podanej w sposób syntetyczny i interaktywny, łącząc wymiary biznesowy, strategiczny i technologiczny.

Szczegółowy program konferencji pod adresem https://www.computerworld.pl/konferencja/BestinCloud.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200