IDC podaje 10 prognoz dla dyrektorów działów IT

Firma analityczna IDC opracowała raport w którym określa działania, jakie będą według niej podejmować w najbliższym czasie dyrektorzy ds. informatyki, przygotowując się w ten sposób do nadchodzącej cyfrowej transformacją biznesu.

Dobra wiadomość dla polskiego biznesu jest taka, że wiele systemów informatycznych wykorzystywanych w naszym kraju jest często nowocześniejszych od tych, które są wdrożone na rozwiniętych rynkach. Wyzwań jednak nie brakuje.

Według analityków z IDC zmiany wywołane wdrażaniem najnowszych technologii IT będzie śledzić coraz więcej menadżerów IT z regionu CEE (Central and Eastern Europe). Jak zwraca uwagę IDC, w największym stopniu odczuwają je przedstawiciele takich sektorów gospodarki jak handel, bankowość i finanse czy media, ale niebawem branż dotkniętych cyfrową transformacją, które będą musiały podjąć bardziej zdecydowane kroki w obszarze digitalizacji, będzie więcej.

Zobacz również:

Oto 10 najważniejszych prognoz dla dyrektorów IT przygotowanych w ramach IDC FutureScape for Worldwide CIO Agenda:

1. Do końca 2018 roku, zarabianie na danych oraz zwiększenie zysków z cyfryzacji znajdą się na szczycie listy celów aż 75% dyrektorów ds. informatyki.

2. Mimo to, do 2019 roku, 75% CIO nie zdoła sfinalizować procesów cyfrowej transformacji. Najważniejsze powody to m.in. wewnętrzne konflikty organizacyjne związane z określeniem celów cyfryzacji, zły dobór narzędzi i rozwiązań technologicznych, niedofinansowanie projektów czy nieudana migracja do środowisk chmurowych.

3. Do 2020 roku 60% dyrektorów IT stanie się liderami cyfrowego biznesu swoich organizacji oraz członkami zarządu.

4. Do 2019 roku, 60% CIO odświeży infrastrukturę oraz aplikacje wykorzystywane w swojej organizacji, korzystając z rozwiązań chmurowych, mobilnych oraz metodyk DevOps.

5. Do 2019 roku, 60% organizacji IT zakończy wdrażanie platform umożliwiających stworzenie modeli biznesowych odpowiednich dla nowych konsumentów cyfrowej gospodarki.

6. Do 2019 roku, 75% dyrektorów ds. informatyki zmieni swój stosunek do bezpieczeństwa cybernetycznego w zakresie uwierzytelniania dostępu do danych i zarządzania ryzykiem.

7. Do 2020 r. 40 % dyrektorów IT odegra inspirującą rolę w cyfrowej transformacji swoich organizacji, dzięki przywództwu opartemu na nowej misji i wizji przedsiębiorstwa

8. Do 2020 r. 40 % dyrektorów IT wprowadzi nowe modele zarządzania zasobami informatycznymi w celu przyspieszenia innowacji, uznając, że dotychczasowe sposoby zarządzania informatyką nie odpowiadają wymogom cyfrowej gospodarki.

9. Do końca 2018 roku 70% CIO podniesie rangę „zwinnego” zarządzania na wyższy poziom dzięki Design Thinking oraz narzędziom DevOps.

1 0. Do 2020 roku, 60% dyrektorów IT wprowadzi model biznesowy oraz kulturę organizacyjną, które nie będą koncentrować się na uruchamianiu kolejnych projektów informatycznych, ale na bezpośrednim opracowywaniu cyfrowo zorientowanych produktów.

Powyższe prognozy zostaną szczegółowo zaprezentowane podczas dorocznej konferencji IDC Predictions 2018, która odbędzie się w Warszawie 21 marca 2018 r.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

Żródła: IDC, inPlusMedia


TOP 200