IDC: nastąpił wzrost sprzedaży stacji roboczych

Firma analityczna twierdzi, że po raz pierwszy od kilku lat wzrosła jednocześnie sprzedaż stacji roboczych pracujących pod kontrolą systemu Unix i Windows NT.

W 1999 r. po raz pierwszy od kilku lat wzrosła jednocześnie sprzedaż stacji roboczych pracujących pod kontrolą systemu Unix oraz Windows NT - twierdzi International Data Corporation (IDC).

Zwiększenie sprzedaży stacji unixowych przypisuje się głównie zwiększonemu zapotrzebowaniu na proste systemy potrzebne do rozwoju rozwiązań internetowych. Tendencja ta widoczna była zwłaszcza w USA. Z kolei stacje z systemem Windows NT sprzedawały się bardzo dobrze, jednak wskaźnik wzrostu był niższy niż ten odnotowany w latach 1997/98, kiedy to rynek ten był jeszcze na etapie rozwoju.

W minionym roku sprzedano łącznie 1,62 mln markowych stacji roboczych, pracujących pod kontrolą obu systemów, a więc o 14% więcej niż w roku poprzednim. W przypadku systemów unixowych sprzedaż wzrosła o 2%, natomiast w przypadku stacji z systemem Windows NT odnotowano wzrost o 23%.

<B>Stacje z oknami</B>

Największym sprzedawcą stacji pracujących pod kontrolą systemu Microsoftu był w ubiegłym roku Dell. Jego sprzedaż osiągnęła 249,5 tys. sztuk na całym świecie, co stanowi 25% ogólnej sprzedaży na tym rynku. W porównaniu do roku 1998 firma na rynku stacji roboczych odnotowała 80-proc. wzrost sprzedaży, co dało jej pierwsze miejsce również na rynku amerykańskim (33%).

Z pozycji światowego lidera musiał zrezygnować Hewlett-Packard, którego sprzedaż, pomimo zachowania głównej pozycji w Europie, spadła o 25%. Firma nadal jednak kontroluje 23% rynku, co daje jej drugą pozycję. Na trzeciej pozycji pod względem światowej sprzedaży znalazł się Compaq (19% ), który odnotował 43-proc. wzrost, w czym pomogło mu zintensyfikowanie działań na rynku MCAD.

Wysoki, bo aż 59-proc. wzrost sprzedaży na rynku stacji roboczych NT odnotował IBM (15% udział w rynku), głównie dzięki dobrej strategii marketingowej w zakresie systemów CAD, GIS i DCC. Wszyscy pozostali producenci mieli 18-proc. udział w tym rynku.

<B>Nieco więcej Unixa</B>

W roku 1999 sprzedaż stacji roboczych pracujących pod kontrolą systemu Unix wzrosła nieznacznie i wyniosła prawie 609,5 tys. sztuk. Prawie 85% tego rynku należy jednak tylko do trzech firm. Zdecydowanym liderem jest Sun, którego udział w światowym rynku wyniósł 57%. Firma ta sprzedała nieco ponad 349 tys. tych komputerów, osiągając 11-proc. wzrost w stosunku do roku poprzedniego.

Na drugim miejscu, podobnie jak w przypadku systemu NT, znalazł się Hewlett-Packard, którego sprzedaż stanowiła 14,5% rynku. Zaraz za nim znalazł się IBM (13%). Na kolejnych pozycjach znalazły się: SGI (7%) i Compaq (4%). Inni producenci wygenerowali 4,5% światowej sprzedaży.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200