IDC: dlaczego SAP kupuje Sybase

Jedną z najważniejszych informacji ze świata IT w tym tygodniu jest przejęcie przez firmę SAP producenta oprogramowania Sybase. Warta blisko 6 mld USD transakcja spowoduje sporo zmian na rynku.

Poprosiliśmy Tomasza Słoniewskiego z firmy analitycznej IDC Poland o komentarz sprawie fuzji Sybase i SAP.

Co oznacza przejęcie firmy Sybase oznacza dla klientów? Czy mogą się spodziewać nowej oferty ze strony SAP?

Zobacz również:

  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl

To kolejny etap konsolidacji rynku IT. Niemiecki dostawca nie był do pewnego momentu aktywnym graczem w porównaniu ze swoimi konkurentami, koncentrował się na wzroście organicznym. Dopiero w 2007 r., SAP przejął Business Objects - dostawcę systemów Business Intelligence - co było odpowiedzią na akwizycje dokonywane w tym fragmencie rynku przez konkurencję. Przejęcie Sybase wygląda nieco inaczej, sygnalizuje zdecydowane dążenie SAP do rozszerzenia działalności na inne obszary rynku oprogramowania poza aplikacjami dla biznesu. Na czoło wybijają się rozwiązania bazodanowe i analityczne. Bazy danych Sybase, zarówno te transakcyjne jak i analityczne, są dość popularne i innowacyjne.

Ciekawym nabytkiem jest serwer analityczny Sybase IQ, który oprócz tego, że wspomaga szybką obsługę zapytań, to jeszcze często wdrażany był razem z narzędziami Business Objects. Co ważne, SAP wzmacnia pozycję dostawcy rozwiązań mobilnych dla biznesu - Sybase posiada w ofercie wiele innowacyjnych produktów w tym zakresie, m.in. bazy danych i narzędzia developerskie. W ramach tych ostatnich najpopularniejszy jest Sybase PowerBuilder, używany również przez wiele polskich firm.

Historia przejęć i fuzji to historia spektakularnych wpadek. Czy ta transakcja ma szanse na sukces?

Oceniam akwizycję Sybase jako mającą spore szanse na powodzenie. Obszary, w których oferty obu firm się nakładają nie są duże, co stwarza spore możliwości wykorzystania efektu synergii. SAP zyskuje dostęp do sprawdzonej technologii bazodanowej uniezależniając się w pewnym stopniu od innych dostawców, co ma duże znaczenie dla producenta oprogramowania aplikacyjnego.

A co oznacz ta transakcja dla polskich klientów?

Jeśli chodzi o użytkowników w Polsce to ta akwizycja nie niesie dla nich dużego ryzyka. Obie firmy zadeklarowały, że Sybase będzie działać jako osobny dział zwany "Sybase, an SAP Company". Mało prawdopodobne jest zaniechanie rozwoju istotnych produktów Sybase w przewidywalnym czasie. Można się także spodziewać, że zespół Sybase Polska będzie kontynuował wsparcie dla lokalnych klientów. W pewnej perspektywie należy również oczekiwać lepszej integracji rozwiązań SAP i Business Objects z produktami Sybase.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200