IDC: Rynek IT wart 1,1 bln USD

W 2006 r. wartość światowego rynku IT, mierzona inwestycjami w informatykę, sięgnie 1,1 bln USD - szacują analitycy IDC. Oznacza to wzrost o 6,3% wobec ubiegłorocznego wyniku na poziomie ok. 1 bln USD. "To całkiem niezła prognoza" - twierdzą autorzy opracowania.

W 2005 r. niezwykle dynamicznie (ok. 9%) rosła wartość inwestycji w sprzęt komputerowy. Jak podkreślają analitycy IDC, to najlepszy wynik od czasów wzmożonych zakupów związanych z tzw. Problemem Roku 2000. W tym roku wydatki na sprzęt zwiększa się o 6%. Podobny wzrost prognozowany jest dla usług informatycznych. Najwięcej - o 7% - wzrosną inwestycje w oprogramowanie.

Zdaniem analityków IDC, w najbliższym czasie rynek IT nie osiągnie dwucyfrowego tempa wzrostu. Ostatnio inwestycje w informatykę rosły tak szybko (o 14%) w 1995 r., kiedy Microsoft wprowadzał system Windows 95 (zastępujący stare wersje 3.x) i rozpoczynał się szybki rozwój Internetu. Intensywne wydatki trwały aż do końca 2000 r. Rok później - wraz z pęknięciem tzw. bańki internetowej - koniunktura się załamała. Wzrost inwestycji informatycznych na poziomie 5% powrócił dopiero w 2004 r.

Zobacz również:

  • Trendy technologiczne 2024 według AWS
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200