IDC: Polacy kupują mniej komputerów

Mimo spadku cen sprzętu komputerowego i rosnącego popytu ze strony użytkowników domowych sprzedaż komputerów w Polsce w III kwartale 2009 wyraźnie spadła. Jak podała firma IDC Polska, w III kwartale 2009 w Polsce sprzedano niewiele ponad 803 tysiące sztuk komputerów.

Łączna sprzedaż komputerów spadła o 18% w porównaniu do analogicznego okresu 2008 roku - poinformowała firma analityczna IDC Polska. Podobnie jak w poprzednich okresach zdecydowanie bardziej spadła sprzedaż PC-tów niż komputerów przenośnych. Sprzedaż notebooków spadła o 13% a desktopów o 26% rok do roku.

18%

o tyle spadła sprzedaż komputerów desktop i notebooków w Polsce w III kwartale br.

"Pozytywny wpływ na sprzedaż miało umocnienie się złotego w stosunku do dolara, dzięki czemu średnie ceny sprzętu spadły o 21%" - powiedział Damian Godos, analityk z firmy IDC Polska odpowiedzialny za badania rynku PC. Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez IDC wzrosło znaczenie mini notebooków, czyli komputerów przenośnych wyposażonych w energooszczędne procesory, o przekątnej ekranu nie większej niż 10 cali. W III kwartale br. sprzedało się ponad 37 tysięcy sztuk mini notebooków co stanowi ponad 7% wszystkich sprzedanych komputerów przenośnych. "Po silnych spadkach w II kwartale 2009, gdy sprzedaż notebooków spadła o 18% a desktopów aż o 45% rok do roku, III kwartał przynosi nadzieję, że najgorsze rynek ma już za sobą. W IV kwartale przewidujemy wciąż spadki w porównaniu do ostatniego kwartału 2008, ale będą one mniejsze niż w poprzednich kwartałach 2009" -przewiduje Damian Godos.

Z kolei w opublikowanym przez firmę analityczną Gartner raporcie (podsumowującym sytuację panującą na rynku serwerów w trzecim kwartale br.) można przeczytać, że pierwsze miejsce (biorąc pod uwagę wielkość przychodów) zajmuje w tym sektorze IBM, wyprzedzając tylko nieznacznie HP. Gartner podkreśla jednocześnie, że sytuacja na rynku serwerów powoli stabilizuje się. Udział IBM w rynku serwerów (wielkość przychodów) wynosi obecnie 31,7%, podczas gdy HP zajmuje drugie miejsce z wynikiem 30,2%. Kolejne miejsca zajmują firmy Dell (13,4%), Sun (7,4%) i Fujitsu (5,2%). Obroty na rynku serwerów (w porównaniu z trzecim kwartałem zeszłego roku) spadły o 15,5% do poziomu 10,7 mld, ale w porównaniu z drugim kwartałem br. wzrosły o 10,2%. Świadczy to o tym, że rynek serwerów zaczyna powoli wychodzić na prostą. W trzecim kwartale br. na rynek trafiło ogółem 1,9 mln sztuk serwerów.

Wszyscy czołowi dostawcy serwerów odnotowali w trzecim kwartale wzrost przychodów (w porównaniu z poprzednim kwartałem). Wyjątkiem jest tu tylko Sun, której przychody ze sprzedaży serwerów spadły o 32,3%. Biorąc jednak pod uwagę liczbę sprzedanych serwerów uniksowych, firma ta pozostaje dalej dostawcą numer jeden tego rodzaju systemów obliczeniowych. Biorąc natomiast pod uwagę wielkość przychodów uzyskanych ze sprzedaży serwerów uniksowych, kolejność przedstawia się następująco: IBM (40.9%; w poprzednim kwartale 36,4%), HP (29,3%; w poprzednim kwartale 28%), Sun (24,2%; w poprzednim kwartale 29,2%). Całe obroty na rynku serwerów uniksowych w trzecim kwartale br. zamknęły się kwotą 2,6 mld USD (spadek o 21,2% rok do roku).

I na koniec jedno zdanie o sytuacji panującej na rynku serwerów platformy x86. Obroty na tym rynku (porównując rok do roku) spadły w trzecim kwartale br. o 11,4% (do 6,3 mld USD), a najwięksi producenci to według kolejności HP, Dell, IBM, Fujitsu i NEC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200