ICT w regionie wzrośnie

Rynek ICT w Europie Środkowej i Wschodniej wzrośnie w 2003 roku o ponad 9%, do 43,7 mld EUR - wynika z prognozy przygotowanej wspólnie przez EICTA oraz IDC.

Rynek technologii informacyjnej i komunikacyjnej wzrośnie w roku bieżącym w krajach Europy Środkowej i Wschodniej o 9,25%, osiągając łącznie 43,7 mld EUR - stwierdza prognoza przygotowana przez EICTA (European Information Communications and Consumer Electronics Technology Industry Association) we współpracy z IDC. Głównym czynnikiem wzrostu mają być przygotowania do przystąpienia krajów regionu do Unii Europejskiej, które obejmować mają m.in. intensywne inwestycje w infrastrukturę. Przyłączenie do wspólnego rynku ma przysporzyć także rekordowego napływu netto bezpośrednich zagranicznych inwestycji. Innymi czynnikami tego wzrostu mają być wedle prognozy wzrost dynamiki sektora MSP, liberalizacja rynku telekomunikacyjnego oraz upowszechnienie wykorzystania Internetu.

Jednym z najszybciej rosnących segmentów rynku ICT w naszym regionie będzie oprogramowanie. W 2002 roku wzrost rynku oprogramowania wyniósł w regionie 14,3% i sięgnął on 2 mld EUR. W roku bieżącym z kolei spodziewany jest wzrost na poziomie 13,8% w skali regionu - do ok. 2,3 mld EUR. Wzrasta także zapotrzebowanie na usługi IT - rynek wart w 2002 roku 3 mld EUR powinien w 2003 roku wzrosnąć o kolejne 12%.

Jakkolwiek cały rynek ICT w regionie rośnie, to wydatki w przeliczeniu na głowę mieszkańca poszczególnych państw różnią się dość znacznie - od 37 EUR w Bułgarii do 257 EUR w Słowenii. Nadal daleko jednak do średniej w Europie Zachodniej, w której wynosi ona 755 EUR. Dyrektor EICTA, Olivier Blank komentując te prognozy stwierdził m.in., że użytkownicy w regionie więcej wydają obecnie na systemy operacyjne i pakiety oprogramowania, w związku z tym, że wiele, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw, dokonuje legalizacji posiadanego oprogramowania.

Z innych danych raportu wynika m.in., że w 2003 r. na sprzęt komputerowy wzrosną w regionie do 4,7 mld EUR (czyli o 9,1% w porównaniu z 2002), na elektroniczny sprzęt biurowy do 508 mld EUR (czyli o 7,9% w skali roku), na sprzęt sieciowy do 7,96 mld EUR (czyli o 5,1%). Całość wydatków na sprzęt ICT wzrośnie w 2003 roku o 5,2%, do 15,04 mld EUR bowiem 3,4-proc. spadek sprzedaży odnotuje segment sprzętu dla użytkowników końcowych. Resztę stanowią wspomniane wydatki na oprogramowanie, usługi IT i usługi operatorów (11,1-proc. wzrost do 22,99 mld EUR).

Całe wydatki na ICT wyniosą zatem 43,7 mld EUR, a więc o 9,2%. Można rozbić je jeszcze inaczej - na informatyczne 12,79 mld EUR, wzrost 10,5% oraz telekomunikacyjne - 30,9 mld EUR - wzrost o 8,6%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200