ICANN przestrzega przed rejestrowaniem nowych kategorii domen internetowych

Przedstawiciele organizacji twierdzą, że klienci obecnie wykupujący domeny typu .biz, .info czy .pro nie zyskują gwarancji na prawo ich wyłączności.

Organizacja ICANN, zarządzająca światowym systemem domen internetowych, przestrzegła przed korzystaniem z usług pre-rejestrowania nowych domen, takich jak .biz, .aero, .info czy .pro. Usługi wstępnego rejestrowania siedmiu nowych typów domen głównych oferowane są już przez niektóre firmy, jednak ICANN twierdzi, że wiąże się to z ryzykiem dla klientów. Rzeczniczka organizacji poinformowała, że firmy nie mogą obecnie otrzymać gwarancji co do możliwości korzystania z przedwcześnie wykupionych domen.

"Stanowczo nie polecamy korzystania z takich usług. Dopiero na jesieni zapadną ostateczne decyzje dotyczące wprowadzenia 7 nowych kategorii do światowego systemu domen" - twierdzą przedstawiciele ICANN.

Zobacz również:

  • OVHcloud Engage – budowanie ekosystemu chmury oznacza wspólne korzyści

Przedstawiciele Internet Corporation for Assigned Names and Numbers utrzymują, że żadna z firm nie ma praw do rejestrowania nowych kategorii domen obecnie. Użytkownicy wykupujący takie domeny czynią to na własne ryzyko. Jednak firmy oferujące takie usługi oficjalnie informują klientów, że nie mogą zagwarantować wyłączności na zarejestrowanie konkretnej domeny. Podobny wniosek może przecież wpłynąć do innego usługodawcy, a dzisiaj nie ma jeszcze centralnego rejestru nowych domen. W przypadku niewywiązania się z umowy firmy rejestracyjne obiecują użytkownikom zwrot poniesionych kosztów.

Użytkownicy korzystający z usług polskich firm mogą rejestrować nowe domeny typu .biz, .info, czy .pro jedynie w ramach domeny nadrzędnej .pl.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200