ICANN namawia do szybszego wdrażania systemu DNSSEC

Ponieważ ataków na system DNS ciągle przybywa, ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers; organizacja dbająca o bezpieczeństwo internetu) apeluje do firm aby domagały się od dostawców świadczących im usługi sieciowe jak najszybszego wdrażania rozwiązania noszącego nazwę DNSSEC, które chroni korporacyjne systemy IT i skutecznie zapobiega takim atakom.

Jak wiadomo system DNS (Domain Name System) pełni w internecie rolę specyficznej książki adresowej, dzięki której systemy komputerowe mogą porozumiewać się sobą używając nazw, a nie numerów IP. Mówiąc najprościej system tłumaczy nazwy domen internetowych i samych komputerów na numery IP. Włamując się do tego systemu haker może przejmować kontrolę nad interesującym go komputerem i wykradać z niego poufne dane.

Dlatego ICANN wzywa do pełnego wdrożenia rozwiązania będącego rozszerzeniem systemu DNS, czyli DNSSEC (Domain Name System Security Extensions). DNSSEC realizuje to zadanie poprzez wyposażenie serwera DNS w dodatkowa warstwę bezpieczeństwa.

Zobacz również:

  • 13 niebezpiecznych aplikacji na Androida trafiło do Sklepu Play
  • Google ręcznie usuwa niewłaściwe odpowiedzi AI w wyszukiwarce

Technologia DNSSEC powstała dość dawna, bo 10 lat temu. Szkopuł w tym, że nie jest powszechnie stosowana. Szacuje się, że obecnie tylko ok. 20% systemów DNS korzysta z tej technologii. To według ICANN stanowczo za mało i stąd ten apel.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200