IBM zwiększy znacząco liczbę rdzeni instalowanych w procesorach Power10

Korporacja zapowiada, że wprowadzi wkrótce do oferty procesor Power10 zawierający 24 rdzenie obliczeniowe. Informuje jednocześnie, że układ został zaprojektowany z myślą o użytkownikach baz danych firmy Oracle.

Grafika: IBM

Procesor będzie instalowany w serwerach Power S1014. To jednogniazdowy system obliczeniowy mający wielkość 4U, który może zawierać do szesnastu dysków SSD NVMe oraz pamięć systemową o maksymalnej pojemności 64 GB. Będzie to system przeznaczony dla tych środowisk, które wykorzystują bazę danych Oracle z modelem licencjonowania SE2 (Standard Edition 2).

Standardowe procesory Power10 instalowane w serwerach S1014 zawierają cztery lub osiem rdzeni. Nowa wersja tego układu będzie zawierać trzy razy więcej rdzeni. Model licencjonowania SE2 jest oparty na liczbie gniazd, a nie rdzeni. Większość aplikacji dla przedsiębiorstw, takich jak te oferowane przez VMware, działa w oparciu o liczbę rdzeni, jednak niektóre biorą pod uwagę fizyczne procesory. Tak jest właśnie w przypadku aplikacji Oracle Database SE2, gdzie opłata licencyjna pozostaje taka sama niezależnie od tego ile rdzeni zawiera procesor.

Zobacz również:

  • Dziś wszystko jest software’em
  • Szef Intela nie odpuści. Stawia na walkę z Nvidią o dominację na rynku chipów AI

Zamieniając procesor zawierający 4 czy 8 rdzeni na procesor zawierający 24 rdzeni, klient zyskuje dodatkową moc obliczeniową, nie płacąc przy tym żadnej dodatkowej opłaty licencyjnej. Ciekawe w tym wszystkim jest jednak to, że przynajmniej oficjalnie Oracle nie przyznaje się do tego, że naciskał w tej sprawie na IBM, aby korporacja zaprojektowała z myślą o nim taki procesor. Wygląda na to, że była to autonomiczna decyzja IBM. Uznała ona chyba, że decydując się na taki krok procesory Power10 wejdą szerszą ławą do centrów danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200