IBM żegna OS/2

IBM kieruje system OS/2 na wieczny odpoczynek. Producent potwierdził plany zakończenia wsparcia dla legendarnego systemu operacyjnego i opublikował związany z tym harmonogram.

IBM od prawie dziesięciu lat nie rozwijał już systemu OS/2, publikował natomiast aktualizacje i łatki. Ograniczone wsparcie dla OS/2 potrwa do 31 grudnia br. Po tej dacie producent zaprzestanie wprowadzać nowe sterowniki. Rok później ze strony internetowej IBM znikną łatki systemowe. Spółka zakończy także dostarczać wsparcia w razie defektów systemu.

Najbardziej "zagorzali" użytkownicy OS/2 będą mogli nadal skontaktować się z działem Global Services w celu uzyskania zaawansowanej pomocy. IBM jednak nakłania swoich użytkowników do migracji na inne platformy, w tym również Linuksa.

Dzisiaj niewiele osób pamięta, że początkowo prace nad OS/2 koncern IBM prowadził wspólnie z Microsoftem. Platforma ta miała stać się "systemem operacyjnym przyszłości". Premiera OS/2 odbyła się w kwietniu 1987 r. Na początku lat 90. współpraca załamała się, a Microsoft skoncentrował uwagę na własnym środowisku i rozwijaniu kolejnej wersji Windows.

IBM nie zdołał pozyskać wystarczająco szerokiego grona odbiorców dla swej platformy, znalazł jednak "niszowych odbiorców" - przez wiele lat OS/2 był np. standardowym system operacyjnym dla bankomatów.

Z odejściem legendy nie może pogodzić się m.in. grupa entuzjastów. Pod specjalną petycją na stronie OS2World.com podpisało się ponad 9 tys. gości, którzy domagają się, aby IBM udostępnił system na zasadach open source. Rzecznik IBM ma jednak złą wiadomość: - Rozważaliśmy taką możliwość, jednak system nie zostanie opublikowany jako open source bowiem stwarza to zbyt dużo trudności pod względem prawnym i technicznym - do fragmentów kodu OS/2 prawa ma wiele różnych firm - poinformował Steve Eisenstadt.

Komentarz IBM Polska

IBM nie wprowadzał nowej wersji OS/2 od kilku lat, z wyjątkiem łat i pakietów do naprawy. Podana przez nas data 23 grudnia 2005 roku jest oficjalnym terminem wycofania ze sprzedaży tego systemu. W związku z tym IBM od dłuższego już czasu rekomendował klientom OS/2 przejście na inne technologie (np. Linux), a także oferował usługi i wsparcie związane z migracją. Według naszych szacunków mówimy obecnie o liczbie około 80 większych klientów, z czego połowa działa na terenie Europy. Wszyscy klienci, którzy dokonali zakupu OS/2 poprzez Passport Advantage - program zakupu licencji na oprogramowanie IBM - mają prawo do pełnego wsparcia oferowanego bezpłatnie do końca 2006 roku. Po upływie tego terminu, nadal będziemy świadczyć usługi wsparcia technicznego, z tym że będzie to już usługa odpłatna - wyjaśnia Eryka Maria Gizińska, PR Manager, IBM Polska

Aktualizacja: 21 lipca 2005 13:00

Dodano komentarz IBM Polska


TOP 200