IBM zaprezentował nową wersję bazy danych DB2

Mechanizm bazy w wersji 7 ma zapewnić szybki dostęp do danych umieszczonych w Internecie. Łatwiejsza ma być też migracja do DB2 z konkurencyjnych platform bazodanowych.

IBM zaprezentował DB2 Universal Database Version 7, nową wersję swojej bazy danych opracowaną z myślą o przedsiębiorstwach prowadzących działalność internetową. Produkt w wersji dla Windows 2000, Unixa i OS2 pojawi się w sprzedaży w czerwcu br.

DB2 w wersji 7 zawiera nową technologię, która - zdaniem przedstawicieli IBM - ma pozwolić na 10-krotnie szybsze od tradycyjnych narzędzi przeszukiwanie zasobów internetowych. Baza obsługuje również standard XML i Java, co pozwala na współpracę z aplikacjami biznesowymi i handlu elektronicznego.

Funkcja Relational Connect umożliwia z kolei bezpośrednie kierowanie zapytań do baz danych Oracle. Data Warehousing Center zawiera OLAP Starter Kit, który zdaniem przedstawicieli IBM-a "minimalizuje wymagania co do umiejętności potrzebnych do implementacji" hurtowni danych i systemów wspomagania decyzji.

Ponadto DB2-7 wyposażona będzie w narzędzia ułatwiające migrację do bazy IBM-a z konkurencyjnych produktów takich firm jak Oracle, Informix, Sybase czy Microsoft. Razem z bazą oferowany będzie przeznaczony dla programistów zestaw narzędzi wspomagający opracowywanie aplikacji na tę platformę.

Nowy będzie też model licencyjny i cenowy, który uwzględni powstający rynek firm ASP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200