IBM zaprezentował internetowe serwery wyposażone w nowe procesory, wykorzystujące technologię miedzianą

W I połowie lutego w ofercie IBM-a znajdą się 2 nowe modele serwerów internetowych z rodziny RS/6000 44P, w których zastosowano nowe, wykonane w technologii miedzianej, 64-bitowe procesory Power3-II. ...

W I połowie lutego w ofercie IBM-a znajdą się 2 nowe modele serwerów internetowych z rodziny RS/6000 44P, w których zastosowano nowe, wykonane w technologii miedzianej, 64-bitowe procesory Power3-II. Systemy pracują pod kontrolą unixowego systemu operacyjnego AIX. IBM twierdzi, że nowy 4-procesorowy model jest obecnie najszybszym tego typu serwerem internetowym na świecie.

Model - opatrzony numerem 270 - będzie wyposażany w maksymalnie 4 procesory taktowane zegarem 375 MHz. Opracowano go pod kątem obsługi aplikacji dla handlu elektronicznego oraz biznesowych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jego wysoką wydajność zapewnia m.in. zastosowanie w procesorach połączeń miedzianych w miejsce aluminiowych. Jedynym systemem IBM-a, w jakim dotychczas zastosowano tę technologię, są serwery S80.

Model 170 natomiast może być wyposażony w procesor o częstotliwości 333 lub 400 MHz. Został on zoptymalizowany do serwowania usług WWW, pracy jako firewall, buforowania zasobów internetowych czy obsługi systemów komunikacyjnych typu Lotus Domino.

Przewidywana cena modelu 270 na rynku amerykańskim wyniesie ok. 17 tys. USD za system z jednym procesorem i ok. 36 tys. USD za system z czterema procesorami. Za model 170 natomiast trzeba będzie zapłacić co najmniej 10,5 tys. USD za maszynę z procesorem 333 MHz lub ok. 15,5 tys. USD z procesorem 400 MHz.

Przedstawiciele polskiego oddziału IBM-a poinformowali, że nowe serwery będzie można zamawiać najwcześniej w drugim tygodniu lutego br., przy czym ceny na rynki europejskie mogą się różnić od amerykańskich.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200