IBM: wzrost dzięki usługom

W I kw. br. przychody koncernu wzrosły o 11% do poziomu 20,1 mld USD. Firma odnotowała jednocześnie wzrost zysku netto do 1,4 mld USD z 1,3 mld USD w tym samym okresie ubiegłego roku.

Ubiegłoroczne przejęcie PwC Consulting zaowocowało 24 proc. zwiększeniem przychodów z usług. Obroty działu IBM Global Services w I kw. wyniosły aż 10,2 mld USD. Połączenie z PwC korzystnie wpłynęło również na sprzedaż oprogramowania. Włączając wyniki Rational Software przychody firmy z tego tytułu sięgnęły 3,1 mld USD i były o 8% wyższe niż rok wcześniej. Sprzedaż baz DB2 wzrosła o 22% a serwera WebSphere o kolejne 14%. Mniejszym zainteresowaniem cieszyły się produkty marek Tivoli i Lotus, których sprzedaż spadła o 5% i 1%.

Przychody IBM ze sprzedaży sprzętu zmniejszyły się również o 1% do poziomu 5,8 mld USD. Według przedstawicieli firmy popyt na serwery i pamięci masowe utrzymywał się na stosunkowo wysokim poziomie. Słabiej sprzedawały się desktopy i notebooki. Dział Personal Systems Group, który kwartał wcześniej miał dodatni wynik netto, odnotował 69 mln USD straty.

Zobacz również:

  • AI w walce z przestępstwami finansowymi
  • Biznes Xiaomi ewoluuje - to już nie tylko elektronika użytkowa
  • Kolejna fala komputerów z ARM pojawi się pod koniec 2024 roku

Zarząd IBM poinformował, że receptą firmy na utrzymujące się spowolnienie gospodarcze będzie poszerzanie oferty o nowe produkty. Koncern nie wyklucza kolejnych akwizycji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200