IBM wprowadzi sztuczną inteligencję do komputerów mainframe

Korporacja zapowiada, że wprowadzi do kolejnej wersji systemu operacyjnego z/OS, który zarządza jej komputerami klasy mainframe, programy wykorzystujące sztuczną inteligencję.

Grafika: IDG

Korporacja zapowiada, że stanie się to w trzecim kwartale tego roku, a technologia AI pojawi się w systemie z/OS 3.1. Nowy system operacyjny pokażę najlepiej swoje możliwości po zainstalowaniu go na komputerze mainframe z16, ale może też z powodzeniem zarządzać starszymi modelami komputerów tej linii, takimi jak z14. Wiąże się to z tym, że komputer z16 zawiera akcelerator wspierający sztuczną inteligencję, który wchodzi w skład procesora Telum.

O tym, jak wydajny jest to procesor może świadczyć fakt, że jest w stanie przeprowadzać 300 mld tzw. głębokich wnioskowań dziennie, przy opóźnieniach wynoszącym mniej niż jedna milisekunda. IBM twierdzi, że system taki zawiera rozwiązania gwarantujące tzw. bezpieczeństwo kwantowe. Tym samym komputery z16 będą w przyszłości oferować w tym obszarze zupełnie nowe, niedostępne wcześnie możliwości. Stanie się głównie za sprawą nowego systemu z/OS i wzbogacenia go o sztuczną inteligencję, która optymalizuje procesy IT, upraszcza zarządzanie i poprawia wydajność.

Zobacz również:

  • HPE wzbogaca ofertę software-defined storage
  • To narzędzie pozwala w maksymalnym stopniu wykorzystać moc komputera kwantowego
  • AI konwertuje automatycznie aplikacje COBOL na aplikacje Java

Nowe systemy mainframe będą zarządzać obciążeniami wykorzystując sztuczną inteligencję, która wybiega w przyszłość i przewiduje nadchodzące obciążenia, przydzielając konkretnym procesom z wyprzedzeniem odpowiednio dużą moc obliczeniową. Dzięki pomocy AI, systemy z16 będzie też oferować zupełnie nowe możliwości w obszarze chmur.

Będzie to możliwe za sprawą natywnego zarządzania systemem z/OS w chmurze w oparciu o uznane standardy branżowe oraz dostęp do standardowych interfejsów opartych na przeglądarce, które pozwalają użytkownikowi zarządzać aplikacjami funkcjonującymi w chmurze i uruchamiać takie usługi, jak Cloud Data Access. Usługi wykorzystują interfejsy API oparte na języku C, które zapewniają użytkowi dostępu do danych obsługiwanych przez system z/OS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200