IBM wprowadzi na rynek serwery Regatta

W czwartym kwartale firma rozpocznie sprzedaż nowej linii serwerów, wyposażonych w zaawansowane funkcje autodiagnozowania.

W czwartym kwartale br. IBM zamierza wprowadzić na rynek serwery określane roboczą nazwą Regatta, wyposażone w zaawansowane funkcje autodiagnozowania i autonaprawy. Mają być bardziej niezawodne, co w efekcie pozwoli obniżyć koszty ich administracji. W ocenie analityków, IBM tworząc te serwery, chciał osiągnąć stabilność systemów typu mainframe na komputerach pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Unix. Część innowacji wprowadzonych w Regattach powstała w ramach realizowanego przez IBM programu eLiza (pisaliśmy o nim w CW 19/2001). Systemy Regatta będą konkurować na rynku z systemami Sun Microsystems i Hewlett-Packard.

Regatta będą wyposażone w procesory Power4, nowej wersji PowerPC RISC, składającego się z dwóch rdzeni pracujących z szybkością 1GHz, oraz pamięci podręcznej trzeciego poziomu. W maksymalnej konfiguracji serwery mają zawierać 32 procesory Power4.

Zobacz również:

  • HPE zaprezentowało serwer nowej generacji HPE ProLiant RL300 Gen11
  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?
  • Na rynku pojawiła się kolejna wirtualna stacja robocza

W serwerach zostanie umieszczonych ponad 5600 czujników, które pozwolą wykrywać błędy i awarie oraz umożliwią sprawne podejmowanie działań w celu ich naprawienia. Według przedstawicieli IBM, czujniki ułatwią określenie przyczyn problemów, często trudnych do odróżnienia od ich symptomów. Regatta będą posiadały również funkcję powtórnego przesyłania danych poprzez złącza PCI w przypadku wystąpienia jakiegoś błędu (PCI-retry). Standardowo w takiej sytuacji komputer przestaje odpowiadać i konieczne jest ponowne uruchomienie. Architektura nowych serwerów IBM pozwoli także na wykrywanie błędów podczas odczytu pamięci oraz ich poprawianie i ponowne przesyłanie danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200