IBM wprowadza na rynek stacje robocze pSeries

Nowa wersja stacji należy do klasy low-end i ma bezpośrednio konkurować z produkowanymi przez Sun Microsystems stacjami roboczymi Sun Blade 1000.

IBM wprowadził do oferty nową wersję unixowych stacji roboczych pSeries 44P 170 (dawniej RS/6000). Należy ona do klasy low-end i ma bezpośrednio konkurować z produkowanymi przez Sun Microsystems stacjami roboczymi Sun Blade 1000.

Model 170 wyposażono w mocniejszy procesor - 64-bitowy układ Power3 II, taktowany zegarem 450 MHz, wykonany w technologii miedzianej. W systemach z serii 170 można obecnie montować pamięć podręczną drugiego poziomu o pojemności 8 MB (wcześniej do 4 MB). Nie zmieniła się maksymalna pojemność pamięci RAM (2 GB) ani pamięci masowych (145,6 GB). Tak jak poprzednie wersje, nowy model ma dwie 64-bitowe i cztery 32-bitowe magistrale PCI o częstotliwości 66 MHz.

Zobacz również:

  • Dell wprowadza na rynek nowe modele z serii Precision
  • "Dostajemy 200 stopionych kart RTX 4090 miesięcznie". Serwis ostrzega

<B>Szybsza grafika</B>

Podkreślaną przez IBM cechą nowych stacji graficznych jest znacznie wydajniejsza karta graficzna - GXT6000P, zintegrowana ze sprzętowymi akceleratorami 2D i 3D. Duża wydajność nowej karty wynika z tegou, że większość wymagających funkcji jest "zaszyta w krzemie" na jednym układzie scalonym. Dotyczy to m.in. obsługi poleceń OpenGL i PHIGS, a także przetwarzania 2- i 3-wymiarowych tekstur, efektów światła, mgły, korekcji perspektywy, tablic kolorów i efektów wideo. Na karcie znajduje się 108 MB pamięci przeznaczonej wyłącznie do przechowywania tekstur. Karta pozwala uzyskać rozdzielczość 1920 x 1200 pikseli przy odświeżaniu 76 Hz. Model 170 wraz z nową kartą jest oferowany przez IBM jako rozwiązanie do zastosowań projektowania przemysłowego, GIS i innych wymagających zadań.

<B>Mały rynek</B>

W opinii przedstawicieli IBM Polska, unixowe stacje graficzne stanowią obecnie niewielki osetek rynku. W większości zastosowań powszechnie używa się Windows NT 4.0. "W Polsce sprzedajemy kilkadziesiąt unixowych stacji roboczych rocznie. Bastionem Unixa są firmy z branży motoryzacyjnej, używające oprogramowania CAM/CAE Catia, m.in. Daewoo i Volvo. Pewna część sprzedawana jest jako stacje kontrolne wraz z oprogramowaniem Tivoli i jako małe serwery" - mówi Michał Gawryś, specjalista ds. sprzedaży systemów unixowych w IBM Polska. Nowe stacje jeszcze nie pojawiły się w sprzedaży na polskim rynku. Ceny w USA zaczynają się od 10,5 tys. USD (procesor z zegarem 300 MHz, 256 MB RAM, dysk 9 GB).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200