IBM: wirtualny desktop w chmurze

Firma udostępnia usługę subskrypcyjną, która ma ułatwiać dużym firmom stosowanie technologii wirtualizacji desktopów.

Wirtualizacja desktopa pozwala firmom na hostowanie systemów operacyjnych i aplikacji desktopów pracowników w wirtualnej maszynie na centralnym serwerze, gdzie można uzyskać do nich dostęp wykorzystując przeglądarkę internetową cienkiego klienta lub desktopa PC.

Zwolennicy tej technologii uważają, iż może ona obniżyć koszty IT poprzez centralizację zarządzania oprogramowaniem desktopa i zapewnienie pracownikom większej mobilności, umożliwiając im dostęp do aplikacji korporacyjnych z dowolnego komputera. Jednak wirtualizacja desktopa może być skomplikowana w implementacji i wiele działów IT nie ma dostatecznego doświadczenia, aby ją wykonać sprawnie

IBM zamierza ułatwić firmom wprowadzenie wirtualizacji desktopa udostępniając Smart Business Desktop Cloud, usługę dla dużych i średnich firm, która ma pojawić się w Europie i Ameryce Północnej w październiki br.

Usługa ma zapewnić możliwość tworzenie obrazów desktopów pracowników i składowania ich w centrach danych IBM, zlokalizowanym w Stanach Zjednoczonych lub Niemczech, gdzie obrazy będą hostowane i zarządzane za opłata miesięczną.

W swojej ofercie firma nie ma zbyt wielu pozycji oprogramowania związanego z wirtualizacja desktopa, tak wiec wykorzystywać będzie takie produkty, jak hypervisor VMware ESXi, broker połączeń Citrix System HDX i oprogramowanie infrastruktury wirtualnego desktopa firmy Desktone.

Klienci subskrybujący usługę będą obciążani miesięczną opłatą za każdy desktop, zależną od wykorzystywanej mocy przetwarzania i pamięci.

Aby skorzystać z usługi, koniecznym będzie podpisanie umowy na co najmniej 50 desktopów. Dla firm, które nie chcą hostować swoich desktopów w centrach danych IBM - np. z powodu obowiązujących przepisów ochrony danych - firma przewiduje możliwość zainstalowania swojego sprzętu w pomieszczeniach użytkownika i zarządzania nim.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200