IBM: w 2025 roku pokażemy komputer kwantowy z 4 tysiącami kubitów

Wszyscy zadajemy sobie pytanie, kiedy komputery kwantowe zastąpią w chmurach i firmach standardowe systemy obliczeniowe bazujące na krzemowych procesorach. Może się to stać już za trzy lata. IBM obiecuje bowiem, że w 2025 roku zaprezentuje komputer kwantowy mający do dyspozycji 4 tys. kubitów. Według IBM, dopiero po przekroczeniu tej granicy komputery takie mogą zacząć rywalizować z systemami zawierającymi klasyczne procesory.

Grafika: Jack-Moreh/freerangestock

Dwa lata temu IBM zapowiedział, że w 2023 roku zacznie produkować komputery kwantowe zawierające ponad tysiąc kubitów, jak również obsługujące je komponenty i systemy chłodzenia. Firma opublikowała już zdjęcie przedstawiające taki system chłodzenia. Ma on szerokość 1,8 metra i wysokość 4 metrów. Chłodzi 1121-kubitową jednostkę obliczeniową noszącą nazwę Quantum Condor.

IBM twierdzi, że jest przygotowany na zbudowanie komputera kwantowego mającego do dyspozycji nawet kilkaset tysięcy kubitów. Sądzi też, że punktem zwrotnym w rozwoju tego rodzaju systemów obliczeniowych będzie moment, kiedy na rynku pojawi się komputer zawierający więcej niż 1000 kubitów.

Zobacz również:

  • Apple odkłada projekt budowy autonomicznego samochodu elektrycznego na półkę
  • Certyfikacja Intel Evo w biznesie - jakie są jej korzyści?
  • Microsoft zapowiada kwantowy superkomputer

Warto przypomnieć, że w zeszłym roki IBM pokazał 127-kubitowy procesor noszący nazwę Eagle. Natomiast w tym roku możemy się spodziewać premiery komputera noszącego nazwę Osprey z procesorem zawierający 433 kubity.

Aby przekroczyć próg 4 tys. kubitów, IBM musi jeszcze rozwiązać wiele problemów. Najważniejszym z nich jest to, w jaki sposób skalować takie komputery. Dlatego IBM pracuje usilnie nad oprogramowaniem open source noszącym nazwę Qiskit Runtime, które pozwala użytkownikom wchodzić w interakcję z komputerami kwantowymi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200