IBM rozwija platformę Web 2.0 dla biznesu

Na zakończenie konferencji Lotusphere w Orlando IBM zaprezentował pakiet narzędzi do współpracy biznesowej w ramach Web 2.0. Wirtualna komunikacja ma przyspieszyć podejmowanie decyzji, jak też pomóc w integracji odległych od siebie, ale na codzień współpracujących zespołów.

Podczas konferencji zaprezentowano narzędzie Lotus Mashups umożliwiające działom biznesowym budowanie stron internetowych łączących w sobie funkcjonalność wielu aplikacji online (w ich wykreowanie nie musi być zaangażowany dział IT ani programistyczny). Narzędzie zwiera w sobie wiele gotowych komponentów, jak też umożliwia tworzenie własnych (lub kupowanie od firm trzecich). Pozwala także na szybką wizualizację danych biznesowych.

IBM zapowiedział też, że w pierwszej połowie 2008 r. pojawi się nowa wersja platformy do budowy biznesowych grup społecznościowych - Lotus Connections 2.0. Ma być ona oparta w pełni na opisanej powyżej technologii mashup - agregować dane z różnych serwisów (m.in. IBM Lotus Quickr, SocialText czy Atlassian) i prezentować je w wygodnej dla użytkownika formie. Będzie możliwa też współpraca z innymi witrynami społecznościowymi, jak Yahoo czy LinkedIn.


TOP 200