IBM przyspieszy w Luminor Bank cyfrową transformację

IBM (a konkretnie IBM Services) i estoński Luminor Bank ogłosiły, że zawarły nową 5-letnią umowę dotyczącą przyspieszenia w banku cyfryzacji, zapewnienia wymogów regulacyjnych, bezpieczeństwa oraz migracji jego infrastruktury IT do chmury IBM Cloud for Financial Services.

IBM

Luminor to trzeci największy bank w krajach bałtyckich oraz w samej Estonii, utworzony w 2017 roku z połączenia działalności Nordea i DNB w krajach bałtyckich. Bank zrealizował kolejny etap transformacji w następstwie migracji bazy klientów do nowej wspólnej platformy bankowej, wydzielonej osobno z systemów poprzednich banków założycielskich.

Luminor stworzy nową platformę cyfrową, która zostanie uruchomiona w chmurze IBM Cloud for Financial Services, zawierającej IBM Cloud Framework for Financial Services, tj. wbudowany zestaw zasad bezpieczeństwa i kontroli zgodności z regulacjami, pozwalających instytucjom finansowym na bezpieczne hostowanie kluczowych aplikacji i obciążeń.

Zobacz również:

Platforma jest wyposażona również w rozwiązania branżowe confidential computing, takie same jak w ramach IBM Z, oraz usługi IBM Hyper Protect Services, oferujące technologię szyfrowania „Keep Your Own Key”, która umożliwia klientom kontrolę nad własnymi kluczami szyfrującymi.

W ramach umowy, IBM Global Business Services będzie świadczyć dla Luminor usługi oparte o wiedzę branżową w zakresie dostępu do innowacji technologicznych z obszaru chmury obliczeniowej, sztucznej inteligencji i bezpieczeństwa, które mogą zwiększyć zdolność do tworzenia nowych produktów i usług cyfrowych.

IBM Global Technology Services będzie też zarządzać operacjami informatycznymi Luminor w obszarze systemu core banking i platformy integracyjnej za pomocą modelu opartego na sztucznej inteligencji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200