IBM przeznacza 100 mln USD na budowę nowego superkomputera

IBM zamierza zbudować superkomputer, który byłby 500 razy wydajniejszy od dzisiejszych najszybszych komputerów. W to przedsięwzięcie firma zainwestuje 100 mln USD.

IBM zamierza zbudować superkomputer, który byłby 500 razy wydajniejszy od dzisiejszych najszybszych komputerów. W to przedsięwzięcie firma zainwestuje 100 mln USD.

Nowy komputer, nazwany Blue Gene (Błękitny Gen), ma wykonywać ponad kwadrylion operacji na sekundę (jeden petaflop). Dział Badań IBM-a sądzi, że na osiągnięcie takiej wydajności będzie potrzebował około 5 lat.

Superkomputer ma być wykorzystywany na początku do badań nad chorobami. Jego moc obliczeniowa posłuży do modelowania procesu zwijania białek w organizmie człowieka, co powinno pozwolić lekarzom na dogłębne poznanie przyczyn powstawania chorób i wskazać sposoby opracowania odpowiednich leków.

"Jeśli komputer ten rozwiąże tajemnicę zwijania się białek, będzie to kamień milowy w rozwoju medycyny i opieki zdrowotnej. To tak jakby Deep Blue (dzisiejszy superkomputer IBM-a - przyp. red.) stał się dziś dorosły i dostał prawdziwą pracę" - stwierdził dr Paul M. Horn, wiceprezes Działu Badań IBM-a.

Superkomputer ma być zbudowany w nowej architekturze SMASH (Simple, Many and Self-Healing). Charakteryzuje się ona zmniejszoną liczbą instrukcji wykonywanych przez każdy procesor komputera, co pozwoli na szybszą pracę przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na energię. Tak powstały system przetwarzania równoległego będzie zdolny do utworzenia ponad 8 mln równoległych wątków obliczeniowych (w porównaniu do obecnego wynoszącego maksymalnie 5 tys. wątków). Ponadto komputer ma automatycznie usuwać awarie pojedynczych procesorów i wątków obliczeniowych.

Blue Gene będzie się składał z ponad miliona procesorów, z których każdy może wykonać miliard operacji na sekundę (1 gigaflop). Poszczególne układy superkomputera zostaną umieszczone na prawie dwumetrowych stojakach, a cała maszyna (zajmująca ogółem ok. 200 mkw.) będzie się składać z połączonych 64 stojaków.


TOP 200