IBM prezentuje serwery z pamięcią MXT

Pod koniec lutego Big Blue wprowadzi do sprzedaży serwery intelowskie, w których zastosowano nową technologię umożliwiającą dwukrotne zwiększenie pojemności pamięci maszyn.

International Business Machines pod koniec lutego wprowadzi na rynek serwery, w których wykorzystana została opracowana w połowie 2000 roku technologia Memory Expansion Technology (MXT) dzięki której pojemność pamięci serwerów może zwiększyć się dwukrotnie.

Naukowcy z IBM opracowali specjalny algorytm, który sprawia, że dane w pamięci serwera są kompresowane i przez to można zapisać ich dwa razy więcej. Technologię zastosowano w nowym kontrolerze pamięci montowanym w chipsecie zaprojektowanym specjalnie dla serwerów intelowskich.

Zobacz również:

IBM twierdzi, że przenosząc pamięć L3 cache bliżej procesora i dodając do chipsetu nowy kontroler pamięci udało się wyprodukować serwer charakteryzujący się dwukrotnie większą pojemnością pamięci przy jednoznacznej obniżce kosztów serwerów. Takie rozwiązanie powinno również przyspieszyć dostarczanie danych do aplikacji. Według IBM, moduły pamięci stanowić mogą nawet 70% kosztów całego serwera.

Początkowo na rynku pojawią się serwery z linii xSeries wykorzystujące technologię MXT. W późniejszym okresie czasu IBM wyposaży w MXT swoje stacje robocze. Serwer x330 o wysokości 1U wyposażony w dwa procesory Pentium III-M taktowane zegarem 1,4 GHz, 4GB pamięci i dwa złącza PCI kosztować ma poniżej 3 tys. USD. Oznacza to, że podobny model serwera x330 nie korzystający z technologii MXT kosztuje 300 dolarów więcej.


TOP 200