IBM prezentuje modele fundamentalne generatywnej AI

Modele fundamentalne z serii IBM Granite stosują generatywną sztuczną inteligencję do zadań związanych z językiem naturalnym i kodowaniem. Ponadto, możliwości generatywnej sztucznej inteligencji Watsonx pojawią się w Watsonx data lakehouse.

Źródło: IBM

Firma IBM zaprezentowała generatywne modele fundamentalne sztucznej inteligencji i ulepszenia generatywnej sztucznej inteligencji Watsonx.ai do swoich platform sztucznej inteligencji i danych Watsonx.

Zaprezentowane 7 września modele fundamentalne IBM z serii Granite wykorzystują architekturę „Decoder” i stosują generatywną sztuczną inteligencję do zadań językowych i kodu. Obsługiwane są zadania korporacyjnego NLP (przetwarzania języka naturalnego), takie jak podsumowywanie, generowanie treści i wydobywanie wniosków.

Zobacz również:

  • Sztuczna inteligencja zmieni sektor finansów i ubezpieczeń

IBM planuje zaoferować kompleksową listę źródeł danych, a także opis etapów przetwarzania i filtrowania danych przeprowadzonych w celu uzyskania danych szkoleniowych dla serii Granite, która ma być dostępna w tym miesiącu. IBM oferuje również modele innych firm, w tym model Llama 2-chat firmy Meta o 70 miliardach parametrów oraz StarCoder LLM (duży model językowy) do generowania kodu na Watsonx.ai w chmurze IBM.

Modele Watsonx.ai są szkolone na jeziorze danych IBM dla przedsiębiorstw. Firma twierdzi, że ustanowiła proces szkolenia, który obejmuje rygorystyczne gromadzenie danych i wykorzystuje punkty kontrolne do wdrażania modeli i aplikacji do zarządzania, oceny ryzyka, zgodności i ograniczania uprzedzeń.

Inne możliwości planowane dla platformy Watsonx obejmują:

Tuning Studio dla Watsonx.ai oferuje mechanizm dostosowywania modeli fundamentalnych do unikalnych zadań niższego szczebla z własnymi danymi przedsiębiorstwa. Tuning Studio ma zostać udostępnione w tym miesiącu.

Generator danych syntetycznych dla Watsonx.ai pomaga użytkownikom w tworzeniu sztucznych zestawów danych tabelarycznych z niestandardowych schematów danych lub wewnętrznych zestawów danych. Użytkownicy będą mogli uzyskać wgląd w szkolenie i dostrajanie modeli sztucznej inteligencji przy zmniejszonym ryzyku. Ta funkcja również zostanie udostępniona w tym miesiącu.

Magazyn danych Watsonx.data lakehouse będzie zawierał możliwości generatywnej sztucznej inteligencji Watsonx.ai, aby pomóc użytkownikom odkrywać, wizualizować i udoskonalać dane za pomocą interfejsu języka naturalnego. Ma to nastąpić w wersji zapoznawczej w czwartym kwartale tego roku.

Watsonx.data zintegruje możliwości wektorowej bazy danych, aby wspierać przypadki użycia Watsonx.ai do wyszukiwania i generowania rozszerzonego, również planowane na podgląd w czwartym kwartale.

Zarządzanie ryzykiem modelu dla generatywnej sztucznej inteligencji, uruchamiane jako podgląd techniczny dla Watsonx.governance, umożliwi klientom zbadanie zautomatyzowanego gromadzenia szczegółów modelu fundamentalnego i możliwości zarządzania ryzykiem modelu, w celu przeglądania odpowiednich wskaźników na pulpitach nawigacyjnych przepływów pracy AI w całym przedsiębiorstwie.

IBM wdraża również innowacje Watsonx.ai w swoim oprogramowaniu i infrastrukturze chmury hybrydowej, w tym:

Inteligentna automatyzacja IT, która wchodzi w tym tygodniu do podglądu technicznego, obejmuje produkty do automatyzacji Instana i AIOps oraz obejmuje inteligentną naprawę, osadzając generatywne modele AI Watsonx.ai, aby pomóc praktykom IT w podsumowaniu szczegółów incydentu. Dostarczane będą sugestie dotyczące przepływu pracy, aby pomóc inżynierom we wdrażaniu rozwiązań.

Usługi programistyczne dla Watsonx, aby pomóc programistom przybliżyć możliwości Watsonx do danych w obciążeniach IBM Power for SAP. SAP ABAP SDK dla Watsonx zwiększy możliwości klientów w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji do wnioskowania w pobliżu ich danych w systemach IBM Power i wdrażania algorytmów sztucznej inteligencji na wrażliwych danych i transakcjach. Usługi te mają zostać udostępnione w pierwszym kwartale 2024 roku.

Źródło: Infoworld

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200