IBM pracuje nad mikroserwerami, które stawią czoła systemom Moonshot (HP)

IBM informuje, że pracuje nad mikroserwerami opartymi na energooszczędnych procesorach, nie podając jednaj jak dotąd daty, kiedy takie serwery pojawią się w jego ofercie. Firma zbudowała już prototypową płytę, która może funkcjonować jako mikroserwer, nie podjęła jednak jeszcze decyzji dotyczących pozostałych elementów systemu i tego, jaki rodzaj aplikacji będzie można na nim uruchamiać.

W opinii IBM mikroserwery będą mogły skutecznie konkurować na rynku z serwerami stelażowymi 1U i 2U. Wydaje się, iż HP podziela tę opinię. Świadczy o tym fakt, że firma wprowadziła kilka miesięcy temu do swojej oferty pierwszy energooszczędny serwer Moonshot, a ostatnio zmodyfikowała go, instalując w serwerze nowe intelowskie procesory Avoton. HP twierdzi, że serwery Moonshot są aż o 90% bardziej energooszczędne niż jego standardowe serwery Proliant DL380.

IBM pracuje nad mikroserwerami, rozwijając jednocześnie inne konstrukcje serwerowe charakteryzujące się dużym zagęszczeniem elementów. I tak firma wprowadziła kilka dni temu do oferty nowy serwer do instalowania w stelażu, nadając mu nazwę NextScale System. Serwer (który HP reklamuje jako system obliczeniowy typu „hyperscale computing”) może zawierać w maks. konfiguracji 84 systemy obliczeniowe x86 i 2016 rdzeni obliczeniowych.

Zobacz również:

  • Tożsamość użytkowników celem ataków w Europie

Ważnym elementem rozwiązania jest NeXtScale n1200 – obudowa mająca wysokość 6U, w której można zainstalować do 12 serwerów NeXtScale nx360 M4. Każdy serwer zawiera 2 procesory, 256 GB pamięci RAM oraz dwa dyski twarde lub cztery dyski SSD. Serwer może obsługiwać aplikacje analityczne, zarządzać bazami danych oraz wykonywać obliczenia techniczne.

System NextScale jest oparty na intelowskich procesorach Xeon E5-2600 v2 (architektura Ivy Bridge). Są to układy zawierające do 12 rdzeni obliczeniowych, pobierające (zależnie od wersji) od 70 do 13 W mocy.

Każdy serwer ma do dyspozycji swoją własną pamięć masową i układy sieciowe. Inne elementy (takie jak procesory graficzne) można dołączać do gniazda PCI-Express 3.0, a karta mezzanine może posłużyć do podłączania do serwera połączeń sieciowych opartych na różnych technologiach (np. InfiniBand).

Najtańszy system NextScale (konfiguracja podstawowa) wyposażony w procesory Ivy Bridge kosztuje 4049 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200