IBM pokazał procesor Power7

IBM pokazał kilka dni temu w Palo Alto (Kalifornia) na konferencji Hot Chips swój najnowszy procesor Power7 i ujawnił pewne szczegóły techniczne dotyczące tego produktu, którego premiera zapowiadana jest na 2010 r. Power7 to ośmiordzeniowy procesor zawierający 1,2 mld tranzystorów, zdolny wykonywać jednocześnie 32 wątki obliczeniowe (4 wątki na rdzeń).

IBM pokazał procesor Power7
Układ zawiera 32 MB współużytkowanej przez wszystkie rdzenie pamięci buforowej L3 (typu eDRAM; embedded DRAM) i dwa kontrolery pamięci DDR3. Warto przypomnieć, że AMD i Intel używają do budowania buforów L3 układów pamięci typu SRAM. IBM jest również przygotowany do podjęcia produkcji procesorów Power7, w których bufor L3 jest oparty na układach pamięci SRAM. Procesor zawiera wtedy dużo więcej tranzystorów, bo ok. 2,7 mld.

Układ może wymieniać dane z pamięcią systemową z szybkością 100 GB/s, a każdy rdzeń ma do dyspozycji swój własny bufor L2 o pojemności 256 KB. Firma poinformowała też, że w jej laboratoriach pracuje już ponad 300 serwerów wyposażonych w układy Power7, które są obecnie intensywnie testowane. IBM nie ujawnia jak na razie z jaką częstotliwością będzie pracować zegar taktujący pierwszy procesor Power7 (produkowany przy użyciu technologii 45).

Zobacz również:

  • TSMC rozpocznie produkcję w 2 nm w 2025 roku
  • IBM wprowadził do oferty usługę, która integruje jej systemy mainframe z chmurą
IBM pokazał procesor Power7

IBM zademonstrował na konferencji moduł zawierający dwa układy Power7 i udostępnił dane z których wynika, że każdy rdzeń ma wydajność 32 gigaflopów. Oznacza to, że cały układ przetwarza dane z szybkością 256 gigaflopów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200