IBM oskarża Informixa o naruszenie patentów

Firma twierdzi, że Informix wykorzystał jej technologie bazodanowe w wersjach 5.0, 6.0 i 7.0 swojego Online Dynamic Server.

IBM złożył do amerykańskiego sądu pozew przeciwko Informixowi, w którym oskarża go o naruszenie sześciu swoich patentów, dotyczących oprogramowania bazodanowego, technologii przetwarzania danych i kompresji.

Patenty, stanowiące podstawę pozwu, dotyczące technologii bazodanowych, IBM uzyskał w latach 1981/92. Firma utrzymuje, że zostały one naruszone przez Informixa w jego Online Dynamic Server w wersji 5.0 (wprowadzonej na rynek w 1992 r.), 6.0 i 7.0 (obie z 1994 r.)

Przedstawiciel IBM-a podkreślił, że rzadko zdarza się, aby jego firma wszczynała proces.

Od ponad roku Big Blue prowadził rozmowy z Informixem dotyczące rzekomo naruszonych patentów. Firma stała przy stanowisku, że Informix może licencjonować od niej sporne technologie, ale musi także uregulować należność za ich dotychczasowe wykorzystywanie.

Informix, w odpowiedzi na pozew, wydał oświadczenie stwierdzające, że firma "jest przekonana, iż stawiane jej zarzuty są zupełnie pozbawione podstaw" i zamierza się bronić. Prawnik firmy zapowiedział również, że Informix w odpowiedzi pozwie IBM-a.

"Produkty Informixa, którym zarzuca się wykorzystanie cudzych patentów, są produktami Informixa obecnymi na rynku od wielu lat. IBM nie podejmował dotąd żadnych działań ... powstaje zatem pytanie - dlaczego teraz?" - stwierdził prawnik Informixa.

W styczniu br. Informix zakończył ugodą spór z amerykańską komisją Securities and Exchange Commission (SEC), która zarzucała mu celowe zawyżanie przychodów i zysków w latach 1994/97. Firma zgodziła się współpracować z komisją przy toczącemu się w tej sprawie śledztwie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200