IBM: nowy system kompresji danych w DB2

IBM wdroży nową technologię kompresji danych w przyszłym serwerze bazy danych DB2 (kryptonim "Viper"). Nowa technologia ma zmniejszyć zapotrzebowanie na zasoby pamięci masowej nawet o połowę.

Technologia, o nazwie kodowej "Venom", pozwoli administratorom baz danych na kompresowanie wierszy tablic baz danych metodą wyszukiwania powtarzających się danych w wierszach i budowania słowników przypisujących im krótkie klucze numeryczne. Według firmy, taka kompresja może zapewniać duże oszczędności powierzchni dyskowej, systemów we/wy oraz pamięci operacyjnej. Oszczędności pamięci masowej mogą dochodzić nawet do 50 proc.

IBM zaprojektowała technologie Venom opierając się na wspomaganej sprzętowo technologii kompresji wbudowanej w DB2 pracującej na mainframe.

Firma zamierza wbudować również inne możliwości z obszaru zarządzania pamięciami masowymi do bazy danych Viper, które pozwolą na automatyczne przemieszczanie tablic pomiędzy pulami pamięci masowej, tak aby administratorzy nie musieli zarządzać pamięcią masową na poziomie tabel. Viper ma pojawić się latem tego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200