IBM: nowa oferta z Power 5+

Koncern IBM wprowadził do rodziny unixowych serwerów System p cztery nowe modele klasy podstawowej wyposażone w procesory Power 5+.

Koncern IBM wprowadził do rodziny unixowych serwerów System p cztery nowe modele klasy podstawowej wyposażone w procesory Power 5+.

To pierwsze serwery tej klasy, w których IBM zastosował karty procesorowe zawierające dwa 2-rdzeniowe układy Power 5. Ze względu na niewielką odległość od siebie "układy" Power 5+ są taktowane niżej, niż standardowe procesory Power 5 - na poziomie 1,65 GHz.

IBM wprowadził do oferty następujące modele: System p5 505Q Express, 510Q, 520Q i 550Q. Są one przeznaczone przede wszystkim dla firm średniej wielkości, a dodatkowo oferowane także w tzw. wersji Solution Edition - prekonfigurowane dla aplikacji biznesowych opartych na technologiach Oracle, SAP, SAS i Sybase. Wersje Express będą sprzedawane o 10-15% taniej w porównaniu ze standardowymi.

System p5 505Q Express jest według IBM pierwszym na rynku 4-procesorowym komputerem stelażowym o wysokości 1U. Oczywiście, nie jest to model, który można istotnie rozbudowywać. W tym celu należy raczej zwrócić uwagę na model 510Q, który ma wysokość 2U, a jeszcze lepiej na 520Q (4U) lub 550Q. IBM sugeruje, że modele 2U i 4U nadają się jako platforma do konsolidacji aplikacji.

Trzeba przyznać, że jak na serwery z procesorami Power, nowe modele mają umiarkowane ceny - zwłaszcza w relacji do modeli wykorzystujących jednordzeniowe układy Power 5. Ceny podstawowych konfiguracji nowych modeli zaczynają się w zależności od modelu - od ok. 5,5 tys. USD do 20 tys. USD. Cena katalogowa System p5 510 Express z jednordzeniowymi procesorami Power 5+ (łącznie 2 rdzenie) wynosi 4,2 tys. USD, podczas gdy taki serwer z dwurdzeniowymi (łącznie 4 rdzenie) kosztuje 5,5 tys. USD.

IBM nie ukrywa, że nowe serwery są obroną przed konkurencją ze strony platform x64 innych producentów, zwłaszcza przed najnowszymi konstrukcjami Sun Microsystems i HP. To zapewne także ruch wyprzedzający w kontekście wprowadzenia na rynek wkrótce serwerów quasi z 4-rdzeniowymi procesorami Intela (dwa 2-rdzeniowe układy Xeon w jednej obudowie zapowiadane na koniec br.).

Oprócz tego jest to też niewątpliwie reakcja na niewielki, ale jednak, spadek obrotów IBM na rynku serwerów, którego firma wciąż pozostaje liderem (patrz niżej).


TOP 200