IBM: niższe obroty, ale wyższe zyski za III kwartał

W trzecim kwartale br. obroty koncernu IBM wyniosły 23,6 mld USD. To wynik o 7 proc. niższy od przychodów za analogiczny okres ubiegłego roku, ale o 1 proc. wyższy od obrotów za poprzednie trzy miesiące. W minionym kwartale Big Blue zarobił 3,2 mld USD. Marża zysku brutto wzrosła do 45,1 proc.

W analogicznym okresie ubiegłego roku zysk netto IBM wynosił 2,8 mld USD. Wzrost rentowności koncernu jest związany m.in. z realizowanymi działaniami restrukturyzacyjnymi oraz zmianami w ofercie usługowej IBM. O 5 proc. w skali roku spadły przychody koncernu z tytułu działalności w regionie obu Ameryk. Z kolei obroty w regionie Europy, Środkowego Wschodu i Afryki były niższe o 12 proc. Wpływy IBM z tytułu sprzedaży licencji na oprogramowanie zmniejszyły się o 3 proc. Przychody z tytułu działalności działu systemów i technologii spadła o 12 proc. Przychody Big Blue w tych segmentach wyniosły odpowiednio 5,1 mld USD i 3,9 mld USD. W trzecim kwartale br. zawarto kontrakty na usługi informatyczne o łącznej wartości 11,8 mld USD. Według oficjalnej informacji pod koniec września br. Big Blue dysponował gotówką w wysokości 11,5 mld USD.

W związku ze wzrostem rentowności przedstawiciele władz IBM podnieśli prognozy wyników finansowych za cały rok finansowy. Według nich w skali roku przychody koncernu mogą przekroczyć 54 mld USD.

Czytaj też:

Google zarabia coraz więcej

Nokia: 0,5 mld euro straty w III kwartale

Zaciskanie pasa w Sygnity

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200