IBM na celowniku Oracle

Larry Ellison: IBM będzie naszym głównym konkurentem po przejęciu Sun Microsystems. Prawdopodobnie wkrótce dojdzie też do zaognienia stosunków z HP. Co ciekawe obie firmy są obecnie partnerami handlowymi Oracle.

IBM na celowniku Oracle

Po zamknięciu fuzji z Sun koncern Oracle zamierza koncentrować się na stworzeniu kompleksowej oferty rozwiązań sprzętowo-systemowych rozwiązań biznesowych. "Z całą pewnością będziemy rozwijać działalność w segmencie sprzętowym. Chcemy dostarczać kompleksowe rozwiązania biznesowe - kombinacje sprzętu i oprogramowania. Nie zamierzamy jednak bezpośrednio konkurować z producentami sprzętu takimi jak firma Dell. O pozycję na rynku będziemy walczyć z koncernami takimi jak IBM" - mówi Larry Ellison, prezes zarządu Oracle. Do grona bezpośrednich konkurentów Ellison nie zalicza natomiast koncernu Microsoft. "To firma nastawiona przede wszystkim na rynek konsumencki. Nawet jeśli jest obecna na rynku rozwiązań biznesowych, to większość energii przeznacza na rozwój konsoli Xbox, odtwarzaczy Zune, a ostatnio - na konkurowanie z Google" - twierdzi prezes Oracle. Według jego zapewnień plany rozwoju oferty Oracle zakładają, że w pierwszej kolejności stworzone zostaną kompleksowe rozwiązania łączące sprzęt, środowisko bazodanowe i specyficzne oprogramowanie biznesowe dla sektorów: lotniczego, telekomunikacyjnego oraz dla bankowości.

Przedstawiciele Oracle zapowiadają rozwój dotychczasowej oferty Sun Microsystems. Szczególny nacisk ma zostać położony na platformę sprzętową SPARC i system operacyjny Solaris, które w połączeniu ze zoptymalizowanymi mechanizmami bazodanowymi Oracle mają być znacznie wydajniejsze od rozwiązań konkurencyjnych. W budowaniu pozycji konkurencyjnej względem IBM pomóc mają również możliwości języka Java.

Niezależnie od tych zapowiedzi obecnie Sun Microsystems jest zmuszony do ograniczania wydatków na prace badawczo-rozwojowe ze względu na nienajlepszą sytuację finansową. Na finanse spółki negatywnie wpływają również przedłużające się procedury związane z opiniowaniem planowanej fuzji z Oracle. Przedstawiciele koncernu Oracle szacują, że w wyniku przedłużających się procedur Sun traci 100 mln USD miesięcznie. Straty mają wynikać przede wszystkim ze spadającej sprzedaży rozwiązań Sun Microsystems. Najpewniej po części rosnące straty Sun są związane z działaniami konkurentów - m.in. HP i IBM. Oba koncerny oferują bowiem klientom Sun Microsystems dogodne warunki migracji z platformy SPARC. Trudne do oszacowania są natomiast koszty utraconych szans biznesowych wynikających z planowanej ścisłej współpracy Sun i Oracle. Warto wspomnieć, że pierwotnie transakcja miała zostać zamknięta do końca września br. Wątpliwości przedstawicieli Komisji Europejskiej wzbudziły m.in. zamiary Oracle względem znajdującego się w posiadaniu Sun Microsystems środowiska bazodanowego MySQL. Po zamknięciu planowanej fuzji w rękach koncernu Oracle znajdą się bowiem dwa najpopularniejsze rozwiązanie służące do budowy baz danych. Procedury opiniowania przez europejskiego regulatora potrwają co najmniej do stycznia przyszłego roku. Planowaną fuzję zaakceptowali już m.in. udziałowcy obu firm oraz przedstawiciele amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości.

Tymczasem przedstawiciele koncernu z Redwood Shores zapowiedzieli niedawno, że nie zamierzają sprzedawać praw do języka MySQL aby w ten sposób przyspieszyć proces weryfikacji europejskiego regulatora. "Silniki baznodanowe Oracle i MySQL są przeznaczone do innych rozwiązań i dla różnych segmentów rynku. Jako takie nie są bezpośrednimi konkurentami" - podkreśla Larry Ellison, prezes zarządu Oracle. Według niego bezpośrednim konkurentem dla środowiska bazodanowego Oracle są m.in. rozwiązania firm Microsoft i IBM - Microsoft SQL Server oraz IBM DB2. "Nie zamierzamy pozbywać się silnika baz danych MySQL nawet pod naciskami władz Unii Europejskiej" - zapewnia Larry Ellison. Jego zdaniem jak najszybsza realizacja fuzji Sun i Oracle jest potrzebna m.in. ze względu na trudną sytuację finansową mniejszej firmy. Prezes koncernu podkreśla przy tym, że przedłużąjące się procedury weryfikacyjne mogą mieć wpływ na stan zatrudnienia w Sun.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200