IBM: kwantowe przyspieszenie

Informatycy z Big Blue ogłosili, że dzięki kilku nowatorskim rozwiązaniom, z których największą rolę odgrywa oprogramowanie Qiskit Runtime, jego chmurowy system wykorzystujący kwantowy procesor przetwarza dane aż 120 razy szybciej, niż było to możliwe kilka lat temu.

IBM

Sercem rozwiązania jest hostowane przez chmurę hybrydową, skonteneryzowane oprogramowanie Qiskit Runtime, dzięki któremu użytkownik nie musi uruchamiać większości kodu na swoim komputerze. Rezyduje ono w chmurze, w której znajduje się siedmiokubitowy procesor kwantowy. Kilka lat temu IBM przeprowadził eksperyment, w który komputer kwantowy symulował zachowanie się cząsteczki wodorotlenku litu. Komputer kwantowy potrzebował wtedy 45 dni na wykonanie tego zadania.

Zespół IBM Quantum ogłosił, że jego chmurowy system kwantowy potrzebuje na to obecnie tylko 9 godzin. Kluczową role odgrywa tu wspomniane wcześniej oprogramowanie Qiskit Runtime, jak również zastosowanie zmodyfikowanych algorytmów przetwarzania danych, sztucznej inteligencji oraz ulepszonych systemów sterowania całym procesem kwantowych obliczeń.

Zobacz również:

  • Dokładnie 25 lat temu na rynku pojawił się pierwszy Apple iMac
  • IBM wprowadza watsonx.governance

Symulacja zachowania się cząsteczki została przeprowadzona w całości w chmurze z wykorzystaniem narzędzi typu open source. Wyniki eksperymentu zaskoczyły twórców tego nowatorskiego, kwantowego systemu. Spodziewali się oni co prawda, że problem zostanie rozwiązany znacząco szybciej, ale wynik przerósł ich najśmielsze oczekiwania. Oznacza to, że przed tandemem składającym się z chmury i zagnieżdżonych w niej kwantowych komputerów otwierają się nowe perspektywy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200