IBM komputeryzuje podatki w USA

Na początku marca br. IBM Federal Systems Co. wygrał 15-letni kontrakt o wartości ok. 1,3 mld USD na wykonanie systemu typu DPS (Dokument Processing System) przetwarzającego dokumenty podatkowe.

Na początku marca br. IBM Federal Systems Co. wygrał 15-letni kontrakt o wartości ok. 1,3 mld USD na wykonanie

systemu typu DPS (Dokument Processing System) przetwarzającego dokumenty podatkowe.

System DPS będzie zaledwie częścią ogromnego, szacowanego na wiele mld dolarów przedsięwzięcia modernizacji amerykańskiego systemu podatkowego TSM (Tax System Modernization). Dzięki TSM zastąpione zostaną obecnie działające systemy komputerowe w IRS (Internal Revenue Service - instytucja, zajmująca się w USA obsługą krajowego dochodu skarbowego). Jak dotąd, dane zapisane na arkuszach podatkowych są odczytywane przez urzędników IRS. System DPS ma zmienić tę sytuację poprzez zastosowanie skanerów, przy pomocy których dokumenty będą przekształcane w pliki graficzne, a zawarte w arkuszach dane przyjmą postać elektroniczną.

IBM scedował uzyskane prawa dotyczące własności zawartego kontraktu na firmę Loral Corp., zachowując przy tym uprawnienia głównego dostawcy sprzętu i oprogramowania.

Wygranej IBM należało się spodziewać już od listopada ub.r., gdy IRS odrzuciła inne, konkurencyjne rozwiązanie firmy Grumman Data Systems opartego na technologii SCRIPS (Service Center Recognition/Image Processing) firm NCR Corp. i Scan-Optics. SCRIPS potrafi przetwarzać jednostronne arkusze podatkowe. Będzie on jednak używany przez IRS w okresie przejściowym, zanim nie zostanie wdrożone rozwiązanie docelowe. Szefowie firmy Grumman powiedzieli, że nie byli w stanie osiągnąć zadowalających wyników w określonym przez przedstawicieli IRS czasie.

Wygrana IBM jest także sukcesem firmy Eastman Kodak Co. Na podstawie ustaleń kontraktu, IBM będzie dostarczał serwery i stacje robocze, oparte głównie na serii urządzeń RISC System/6000, zaś Kodak dostarczy potrzebne dla systemu skanery. Obok tych dwóch firm w realizacji kontraktu będzie uczestniczyło ponad 20 innych przedsiębiorstw - zajmą się one dostawą innych elementów systemu.

System DSP będzie, począwszy od przyszłego roku, zainstalowany w pięciu pilotażowych ośrodkach w Austin w Teksasie. Do roku 2001 spodziewane jest pełne wdrożenie DSP na terenie całych Stanów Zjednoczonych, co pozwoli na przetwarzanie ok. 312 mln arkuszy podatkowych i ok. 35 mln korespondencjitowarzyszącej. Równolegle IRS będzie wprowadzać zmiany w wielu formularzach podatkowych (włącznie z najbardziej popularnym arkuszem 1040), w celu ułatwienia odczytu ich zawartości przez skanery i oprogramowanie systemu.

Jednocześnie przedstawiciel General Accounting Office stwierdził, że brak, jak do tej pory, szczegółów przewidywanej reformy podatkowej TSM (Tax System Modernization) naraża opracowywany już projekt DSM na poważne ryzyko. Amerykańskie dyskusje sfer rządowych na temat reformy systemu podatkowego TSM wskazują na jej rozpoczęcie w przyszłym roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200