IBM inwestuje w produkcję układów półprzewodnikowych

Firma zamierza przeznaczyć na rozwój działalności związanej z półprzewodnikami 5 mld USD. Na początku wybuduje za 2,5 mld USD nową fabrykę w Nowym Jorku.

IBM zamierza wybudować kosztem 2,5 mld USD nową fabrykę układów półprzewodnikowych w East Fishkill w stanie Nowy Jork. Przedstawiciele firmy zapowiedzieli, że jest to część inwestycji o wartości 5 mld USD, jaką IBM zamierza przeznaczyć na rozwój działalności związanej z półprzewodnikami.

Otwarcie nowej fabryki jest planowane na drugą połowę 2002 r. Jednak pełne moce produkcyjne ma ona osiągnąć dopiero w kolejnym roku. Zakład będzie zatrudniać ok. 1 tys. pracowników.

W ramach strategii rozwoju, IBM planuje także rozwinąć na większą skalę produkcję układów półprzewodnikowych w swoich pozostałych zakładach w Burlington (USA), Yasu (Japonia) oraz we Francji. Ponadto IBM pragnie być pierwszym producentem, który będzie na masową skale produkował układy w technologii poniżej 10 mikrometrów.

"Świat e-biznesu wymógł silną potrzebę budowania infrastruktury komputerowej i telekomunikacyjnej. To z kolei spowodowało duże zapotrzebowanie na tak krytyczne elementy jak układy elektroniczne. Zapotrzebowanie to jest szczególnie wysokie w trzech segmentach - układów dla dużych serwerów, układów dla urządzeń zapewniających dostęp do Internetu i układów dla sprzętu sieciowego, który łączy to wszystko razem" - powiedział Louis V. Gerstner, dyrektor wykonawczy i przewodniczący rady nadzorczej IBM-a.

***

IBM wprowadza jednolitą markę dla swoich serwerów

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200