IBM integruje pakiet biurowy z platformą komunikacyjna czasu rzeczywistego

IBM zapowiedział integrację nowych narzędzi biurowych Symphony z platformą Sametime, co ma zapewnić użytkownikom możliwość współdzielenia dokumentów i komunikację w czasie rzeczywistym.

Firma oferuje już podobną integrację pomiędzy Sametime i Microsoft Office i nie jest przypadkowym zbiegiem okoliczności fakt, że ogłasza swoje plany tydzień przed oficjalnym wydaniem Office Communications Server (OCS) 2007, który ma podobne do Sametime funkcje. IBM planuje mariaż Sametime/Symphony w oparciu o otwarte standardy Eclipse oraz otwarte API dla integracji audio, wideo i PBX.

Zintegrowana platforma ma pojawić się w połowie roku 2008 i będzie dotyczyć Sametime 8, która to wersja pakietu ma pojawić się przed końcem tego roku. Według oświadczeń przedstawicieli firmy, jest wielce prawdopodobne dodanie w późniejszym czasie takiego samego wsparcia dla starszych wersji Sametime.

Zobacz również:

  • Microsoft Teams – wszystko, co musisz wiedzieć

Symphony jest, dostępnym bezpłatnie, zestawem aplikacji do sporządzania dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji. Narzędzia, opierające się na projekcie OpenOffioce.org 1.2, są w fazie testów beta, ale data pojawienia się wersji finalnej nie została jeszcze ogłoszona. Identyczne wersje tych aplikacji są już dostarczane jako narzędzia pakietu Notes 8, udostępnionego we wrześniu br.

Sametime, oparty na otwartych standardach Eclipse, jest platformą prezentacji i konferencji obsługującą audio, wideo, telefonię i współpracę w czasie rzeczywistym.

Integracja Symphony i Sametime centralizuje pobieranie prezentacji do konferencji Sametime. Użytkownicy będą mogli dostarczać w ten sposób dokumenty tekstowe i arkusze kalkulacyjne. Ponadto IBM zintegruje takie możliwości dostarczania dokumentów również w usłudze konferencyjnej Sametime Unyte, która jest produktem opracowanym przez świeżo nabytą firmę WebDialog.

Aplikacje Symphony pracują na platformach Windows oraz Linux i obsługują różne formaty dokumentów, w tym ODF (Open Document Format), ale także Microsoft Office. Mają także możliwość wyprowadzenia treści w formacie PDF.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200