IBM eServer 325 z Opteronem

IBM informuje, że wprowadzi do swojej oferty pod koniec tego kwartału swój pierwszy serwer oparty na procesorach Opteron (32/64-bitowy układ firmy AMD), o nazwie eServer 325. Ma być stosowany m.in. do budowania wysokowydajnych klastrów linuksowych. IBM opracował też nowy klaster linuksowy obsługujący bazy danych, oparty na serwerach wyposażonych w układy Opteron.

Gdy AMD uruchomił produkcję układu Opteron, co miało miejsce w kwietniu br., IBM była jedną z pierwszych firm, która wyraziła zainteresowanie tym procesorem. Teraz obietnica ta przybiera konkretny kształt. Mamy oto pierwszy serwer IBM oparty na tym układzie, a kolejne systemy tej platformy pojawią się zapewne w ofercie tej firmy już wkrótce.

Ponieważ Opteron może obsługiwać zarówno aplikacje 32-bitowe jak i 64-bitowe, serwery oparte na tym układzie powinny zainteresować tych użytkowników, którzy zamierzają migrować na technologię 64-bitowego przetwarzania danych. Linux i 64-bitowe procesory, ta platforma zdobywa coraz więcej zwolenników, z tym iż mogą to być teraz nie tylko procesory Intelowskie, ale procesory firmy AMD.

Zobacz również:

System eServer 325 ma wysokość 1U i może zawierać dwa procesory Opteron 240, 242 lub 246. Użytkownicy mogą kupić serwer lub skorzystać z opcji "przetwarzanie na żądanie" i płacić tylko za te usługi, które serwer wyświadczył ich firmie. Serwer może pracować pod systemem operacyjnym Linux lub Windows i będzie kosztować w podstawowej konfiguracji 2879 USD.

IBM poinformował, że National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (jedna z największych placówek naukowo-badawczych w Japonii) złożył u niego zamówienie na linuksowy superkomputer eServer. Gdy komputer ruszy, będzie prawdopodobnie najpotężniejszym systemem obliczeniowym na świecie pracującym pod systemem Linux. Będzie to klaster zawierający 2636 procesorów, składający się z 1058 systemów eServer 325 opartych na procesorach Opteron. KIaster będzie wykonywać 11 bilionów operacji na sekundę i będzie zintegrowany z innymi, nie Linuksowymi systemami, tworząc specyficznego rodzaju lokalną siatkę obliczeniową opartą na technologii masywnego przetwarzania danych. Klaster będzie wykorzystywany do prowadzenie obliczeń z dziedziny bioinformatyki i nanotechnologii.

IBM wprowadza jednocześnie do swojej oferty nowe rozwiązanie wykorzystujące układy Opteron - DB2 Integrated Cluster Environment (DB2 ICE]). Jest to klastrowe środowisko obliczeniowe (obsługa baz danych) oparte na dwóch produktach: na bazie danych IBM DB2 Universal Database for Linux i na serwerach IBM eServer 325. Środowisko DB2 ICE można elastycznie skalować, o czym świadczy fakt, iż może się ono składać z 1 tys. węzłów serwerowych. Środowisko DB2 ICE, które może też być oparte na Intelowskich serwerach IBM i na serwerach typu "blade", jest już dostępne i kosztuje w podstawowej konfiguracji (dwa węzły obliczeniowe) 8700 USD.