IBM chroni swoje systemy mainframe przez atakami wykorzystującymi komputery kwantowe

Big Blue już teraz stara się zadbać to, aby jego komputery mainframe były należycie zabezpieczone przez przyszłymi atakami kwantowymi i wprowadził do swojego najnowszego systemu obliczeniowego tego typu (chodzi o mainframe Z16) cztery nowe algorytmy, używane do szyfrowania kluczy publicznych i cyfrowych podpisów, które chronią je przed takimi incydentami.

Grafika: IBM

Są to algorytmy, które zostały niedawno zaakceptowane przez amerykański Narodowy Instytut Standardów i Technologii (w skrócie NIST; National Institute of Standards and Technology). W opinii analityków algorytmy te pozwolą w przyszłości stworzyć standardy wyznaczające kierunki rozwoju kryptografii post-kwantowej kryjącej się za skrótem PQC (Post-Quantum Cryptography).

Algorytm używany do szyfrowania kluczy publicznych nosi nazwę CRYSTALS-Kyber. Jeśli chodzi o podpisy cyfrowe, to komputery mainframe firmy IBM będą teraz stosować trzy nowe algorytmy: CRYSTALS-Dilithium, FALCON i SPHINCS. Szczególnie ciekawy jest algorytm noszący nazwę SPHINCS. Pracuje on co prawda wolniej niż pozostałe dwa, ale ma jedną podstawową zaletę: szyfruje dane bazując na innej technologii niż algorytmy CRYSTALS-Dilithium i FALCON, wykorzystując do tego celu tzw. kraty strukturalne.

Zobacz również:

  • OpenAI rozważa stworzenie własnych układów scalonych AI
  • AI konwertuje automatycznie aplikacje COBOL na aplikacje Java
  • Tożsamość użytkowników celem ataków w Europie

Zaprezentowana oficjalnie w kwietniu zeszłego roku maszyna Z16 zawiera procesory Telum. Są to układy typu VLSI (Very Large-Scale Integration) oferujące tak dużą moc obliczeniową, że wyposażony w nie komputer jest w stanie w ciągu jednego dnia obsłużyć ponad 300 mld finansowych transakcji. Jest to przy tym jeden z pierwszych na rynku układów CPU wspierających akcelerację tzw. wnioskowania AI.

Co ważne, przy realizacji każdej tego typu transakcji, opóźnienie nie jest większe niż milisekunda. Procesor Telum zawiera 32 rdzenie obliczeniowe taktowane zegarem o częstotliwości 5 GHz, które są obsługiwane przez 22 mld tranzystorów. Telum zawiera aż 17 warstw i jest wytwarzany przy użyciu technologii 7 nanometrów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200