IBM chce obniżyć koszty chmury dzięki nowemu chipowi AI

IBM rozważa wykorzystanie układu scalonego AI, który zaprojektował we własnym zakresie, aby obniżyć koszty obsługi usługi przetwarzania w chmurze, którą właśnie szeroko udostępnił.

AI Unit Chip. Zdjęcie: IBM

W wywiadzie udzielonym agencji Reuters na konferencji dotyczącej półprzewodników w San Francisco, Mukesh Khare, dyrektor generalny IBM Semiconductors, powiedział, że firma rozważa wykorzystanie chipa o nazwie Artificial Intelligence Unit jako części nowej usługi chmurowej „watsonx”. IBM ma nadzieję wykorzystać boom na generatywne technologie sztucznej inteligencji, które mogą pisać tekst podobny do ludzkiego, ponad dekadę po tym, jak Watson, jego pierwszy duży system sztucznej inteligencji, nie zyskał popularności na rynku. Jedną z barier starego systemu Watson były wysokie koszty, które IBM ma nadzieję rozwiązać tym razem. Khare powiedział, że wykorzystanie własnych chipów może obniżyć koszty usług w chmurze, ponieważ są one bardzo energooszczędne. IBM ujawnił istnienie tego układu scalonego już w październiku ub. roku, jednakże nie ujawnił producenta ani sposobu wykorzystania chipa. Teraz Mukesh Khare powiedział, że układ jest produkowany przez Samsung Electronics (obie firmy współpracują w zakresie badań nad półprzewodnikami), i że IBM rozważa jego wykorzystanie w watsonx. Przyznał, że firma ma już kilka tysięcy prototypowych chipów. Nie zdradził jednak, czy ustalono już datę, od której klienci będą mogli korzystać z nowego chipa. Khare powiedział także, że IBM nie próbuje zaprojektować bezpośredniego zamiennika półprzewodników Nvidii. Zamiast tego przewaga chipa IBM ma polegać na wnioskowaniu (to proces wykorzystywania już wyszkolonego systemu sztucznej inteligencji do podejmowania decyzji w świecie rzeczywistym). „To właśnie tam jest teraz wolumen. Nie chcemy teraz iść w kierunku szkolenia. Trening to inna bestia pod względem obliczeń. Chcemy iść tam, gdzie możemy mieć największy wpływ”, powiedział Khare.

Źródło: Reuters, IBM

Zobacz również:

  • IBM prezentuje modele fundamentalne generatywnej AI
  • Procesory graficzne Nvidia H100 Tensor Core w Oracle Cloud
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200