IBM buduje siatkowy system obliczeniowy

IBM dostarczy oprogramowanie i uniksowe serwery, które posłużą do zbudowania systemu obliczeniowego SURAgrid. System (oparty na architekturze siatki) będzie wykorzystany do prowadzenia obliczeń w takich obszarach jak przewidywanie pogody czy badania nad ludzkim genomem.

IBM podpisał porozumienie ze stowarzyszeniem SURA (Southeastern Universities Research Association), które zrzesza szereg amerykańskich organizacji i uniwersytetów budujących system SURAgrid. Projekt jest finansowany przez National Oceanic and Atmospheric Administration i U.S. Office of Naval Research. IBM nie ujawnił wartości podpisanego kontraktu.

System będzie oparty na serwerach System p575, każdy wyposażony w 16 procesorów Power5+ (1,9 GHz) i 32 GB pamięci RAM. Serwery pracują pod kontrolą firmowego systemu operacyjnego AIX. Docelowo system SURAgrid będzie w stanie wykonywać 10 bilionów operacji na sekundę. Oprogramowanie middleware zarządzające systemem siatkowym dostarczy Globus Alliance (przymierze wspierające narzędzia siatkowe open-source).

Zobacz również:

  • IBM wprowadził do oferty usługę, która integruje jej systemy mainframe z chmurą
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200